Hamileyken Hastalanmak

Hastalanmak hiçbir zaman hoş bir durum değildir fakat hamileyken hastalanmak her zamankinden daha kötü bir durumdur. Hamilelikte bağışıklık sistemi genelde zayıflar ve bu da hastalığa karşı direncin zayıflamasına yol açar.

Hamileyken Hastalıktan Nasıl Korunabilirim?

Hamileyken hasta olmaktan korunmanız için en iyi yol, sağlığınızın devamını sağlayacak adımlar atmaktır. Sağlığınızla ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız hastalıktan korunma şansınız ve/veya hasta iken iyileşme şansınız o derece artacaktır. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı beslenmeyle başlar. Vitaminler ve besinler direk olarak vücudunuzu geliştirir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Doğum öncesi dönemde yeterli düzeyde vitaminlerinizi ve probiyotiklerinizi almanız, sizi daha da güçlendirecektir. Probiyotikler yoğurt gibi yiyeceklerde doğal halde bulunurlar. Yoğurt yemek ve probiyotik almak vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını daha kolay bir hale getirecektir.

Yeteri derecede dinlenmek vücut sağlığınız için hayatidir. Düzenli uyku ve gerektiği zaman kısa süreli şekerleme yapmak vücudunuz için çok faydalı olacaktır. Melatonin gibi uyku hapları, hamileliğin hiçbir evresinde önerilmez.

Ayrıca egzersiz yapmak da vücudunuz için oldukça yararlıdır ve iyi bir gece uykusu uyumanıza sebep olur.

Hastalıktan korunmak için yapacağınız en önemli şeylerden biri, elinizi düzenli şekilde yıkamaktır. Özellikle herkesin dokunduğu kapı kollarına  temas ettiğiniz takdirde veya dışarıdan evinize geldiğiniz durumlarda ellerinizi yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Anti bakteriyel temizlik malzemeleri kullanmak da hastalıkla mücadeleniz için önemli bir adımdır.

Hasta Olduğumda Nasıl İyileşebilirim?

Hamileyken hasta olduysanız, iyileşmek için atmanız gereken bazı adımlar vardır. İşte bunlardan bazıları;

  • Dinlenmek
  • Sulu besinleri bolca tüketmek
  • Vitamin almak

Elbette bu yöntemler birer sihirli değnek değildir. Fakat hastalıkla mücadele için vücudunuza yüksek derecede savaşma gücü verirler.

Ayrıca aşağıdaki adımları uygulayarak, hastayken vücudunuzun direncini kaybetmesini engelleyebilirsiniz:

  • Nefes darlığını azaltıcı adımlar atın: Odanıza bir nemlendirici yerleştirin, yastıklarınızın seviyesi yüksek olsun ya da burun açıcı kullanın.
  • Boğaz ağrınızı iyileştirmek için: Buz kalıplarını emmeniz, ılık çay içmeniz ve ılık tuzlu suyla gargara yapmanız önerilir.

Ayrıca, ilaç kullanmak için doktorunuza  başvurmanız gerekebilir. İlaçların kullanma kılavuzunu okumanız çok önemlidir. Ve bu ilaçları nasıl kullanacağınıza dair bilgileri uzman doktorunuzdan almalısınız. Çünkü normalde pek sıkıntıya yol açmamasına rağmen hamilelikte çok ciddi sorunlara yol açabilen bazı tedavi yöntemleri vardır ve bunlardan olabildiğince uzak durmalısınız.

Aşağıda, hamilelikte bebeğiniz için en az risk oluşturabilecek ilaç tedavi yöntemleri vardır. Fakat her ne olursa olsun bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız, sizin için en iyi yöntemdir:

  • Asetaminofen (Tylenol’e benzer), baş ağrınızı – ateşlenmenizi ve vücut ağrılarınızı iyileştirir. Asiteminofen’i az miktarda kullanmalısınız ve kullanırken doğum uzmanınıza danışmalısınız.
  • Anestetik Boğaz Pastilleri, boğazınızın ağrısını kolayca dindirebilir.
  • Kodein ve Dextrometorfan’ı, öksürüğünüzü bastırmak için kullanabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doktorunuza Başvurmanız Gerekir?

Uzman doktorunuz en güvenilir tedavi yöntemini sizler için uygulayabilecek kişidir. Onunla iletişime geçmek için tereddüt etmemelisiniz. Özellikle hamileyken iştahınız kapandıysa, uykunuz düzensiz bir hal aldıysa ve günler geçmesine rağmen durumunuzda bir iyileşme görülmüyorsa doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Ayrıca ateşiniz 102 Fahrenheit derecenin üzerine çıkarsa, mutlaka bir uzmana doktora başvurmalısınız.

Eğer öksürürken ağzınızdan  renksiz sümükler çıkıyorsa ve öksürürken göğsünüz sancılanıyorsa ya da hırıltı çekiyorsanız, doktorunuza başvurmanız zorunlu hale gelmiş demektir.  İyileşmeniz için sizlere en uygun antibiyotik ilacı onlar önerebilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.