Hamilelikte Yüksek Ateş

Hamilelikte anne adayları ara sıra yüksek ateşi çıkar. 37 derece ve civarı ateş anne adayı için normal bir ateştir. Ama 38 geçen ateş tehlikeli olabilmektedir hem anne adayı hem de anne karnında ki bebek için. Yüksek ateşin çıkmasının sebebi fiziksel olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Fiziksel sebepler, nezle, grip, bademcik, sinüzit, idrar yolu enfeksiyonları olabilmektedir. Yüksek ateşe neden olan en ve çok hamilelikte yaşanılan sorun idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonları şiddetli ağrılara ve yüksek ateşin çıkmasına neden olur.
Yüksek ateşte imkanınız varsa doktorunuza gidin. Ama imkan yoksa geç saat ve gidecek kadar zaman yoksa evde yapacağınıza birkaç yöntemle ateşinizi düşürebilirsiniz.
Ilık bir duş alın beklemeden suyun altın belli bir zaman kalın bütün vücudunuz su ile temas halinde kalsın vücut ısınız düşecektir ve rahatlayacaksınız.
Kalın giyinmeyin ince giysiler olsun üzerinizde bir havlu veya bezi ıslatın iyice fazla suyunu alın başınıza ensenize ve koltuk altınıza yerleştirin 3-4 dakika sonra tekrar ıslatın işlemi tekrar yapın eğer ateşiniz düşmese küçük buz parçalarını havluya ve ya beze sarın ve başınıza koltuk altınıza yerleştirin.
Su için ve karışık meyve suları hazırlayın meyve suyuna bir parça buz atın çokta fazla soğuk olmasın bolca için iyi gelecektir. Hamileliğin verdiği heyecan, kaygı, strese neden olur stresle uzun bir ara düşünmeden sonra vücut ısısı yükselir ve yüksek ateş yapar. Stresle başa çıkmayı öğrenin düşünme başlayacağınızı anladığınızda hemen bir şeylerle uğraşın yürüyüş olabilir sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayabilir, mutfağa gidip orda bir şeylerle uğraşılabilir unutmayın fiziksel olduğu kadar psikolojikte olabilmektedir yüksek ateş.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.