Hamilelikte Vücut Bakımı

Anne olmak Her kadının hayalidir. Ama anne adaylarının en büyük korkusu vücutta oluşacak deformasyondur. Peki, bu deformasyonu en aza indirgemek için ne yapmalı?

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda çok hızlı değişimler olur. Bu değişiklikler sadece kilo alımıyla alakalı değildir. Hamilelik hormonları etkiler. Hormonlardaki değişimlerde vücudun her yerini etkiler.

Ciltte Oluşan Değişiklikler

Anne adayı cildinde kuruluk hissedebilir. Meme ve karında çatlaklar oluşabilir. Yüzde lekelenmeler olabilir. Cilt renginde koyulaşmalar ve sivilcelerin artması gibi durumlar görülebilir. Ama bunlar gözünüzü korkutmasın. Hepsinin çözümünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle hamilelik döneminde anne adayının hijyenik bakımına ve vücut bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Cildinizde kuruluk hissediyorsanız gliserinli sabunlar imdadınıza yetişecektir. Bu tür sabunlar cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Duşta vücut yağları kullanmanız ve banyodan çıktıktan sonra da nemlendirici krem kullanmanız cildinizin nem oranını dengeler. Vücutta oluşabilecek çatlaklar için ise düzenli olarak kakao yağı veya badem yağı kullanmalısınız. Ya da çatlak kremleri sürerek de bu sorunu azaltabilirsiniz.

Cildinizde oluşabilecek lekelenmeler ve renk değişiklikleri büyük ihtimalle doğumdan sonra geçecektir. Bu lekeleri gün içinde makyajla kapatabilirsiniz. Yatmadan önce cildinizdeki makyajı temizleyin ve cildinizin nefes almasına izin verin. Hamilelik döneminde cildiniz hassaslaşacağından dolayı güneşe çıkarken de önleminizi almalısınız. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için ultraviyole ışınlara karşı yüksek koruyuculu kremleri kullanmalısınız.

En önemli sıkıntılardan biri de vajinal hijyendir. Gebelik döneminde vajinanın pH değerinde meydana gelen değişiklikler vajinal akıntının artmasına sebep olur. Akıntı olması normaldir. Ama eğer çok sarı ve yeşil renkli, kötü kokulu ise doktora gitmenizde yarar var. Doktor tavsiyeli kullanacağınız ilaçlar akıntınızı normale çevirecektir. Akıntınız normale döndüğünde kendinizi daha hijyenik hissetmek için günlük ped kullanabilirsiniz.

Hamilelikte meme bakınıza da dikkat etmelisiniz. Özellikle hamileliğin son aylarında meme bezleri çalışmaya başlar ve artık beyaz sarı renkte sütünüz gelmeye başlar. Bu durumun anne adayına sağlık açısından kötü bir etkisi yoktur. Süt gelmeye başladığı zaman meme ucu ılık sabunlu bezle temizlenmelidir. Eğer gün içinde sütünüz fazla geliyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa göğüs pedleri kullanabilirsiniz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.