Hamilelikte Varise Dikkat

Varis, venlerin aşırı genişlemesi ve kıvrılması ile oluşan ve cilt yüzeyinde belirgin şekilde görülen bir hastalıktır. Gebelikte varis sıklıkla bacaklarda görülür. Ancak çok ileri durumlarda vulvula da görülebilir.
Gebelikte varisin oluşumunda pek çok farklı neden rol oynamaktadır. Bu nedenlerin listesinde ilk olarak karşımıza çıkan sebebin gebelikte hormonal değişiklikler nedeniyle toplardamar duvarının genişleme veya gerileme yatkınlılığının artması olarak görürüz. Bebeğin ve rahmin büyümesi dama kalbe dönüş yolunda pelviste bası oluşturması, gebelikte vücutta artan sıvının bacak damarlarında daha fazla basınç oluşturması, çoğul gebelik, gebelik önce si varisin olması, varisten korunmak için önlem alınmamış olması, bel kemiği eğriliği listeyi oluşturan diğer ögeler arasındadır.
Anne adayı ayağa kalktığında bacaklarda göllenen kanlarda artış görülür. Bu sebepten ötürü anne ve bebeğe daha fazla kan göndermeyi amaçlamayı planlayan anne kalbi daha fazla çalışır. Toplardamarlarda var olan kan göllenmesinden dolayı azalan kan hacmi, baş dönmesi ve baygınlığa sebep olur. Baygınlık bebek için kötü olaylar zincirinin temel atması ile birlikte bebeğin anne karnında yatış şeklini de etkilemektedir. Bu durum erken doğum riskini artırmaktadır. Bununla birlikte düşük yapma riskinin artması ve trombofili hastalığının artırması diğer riskler arasındadır.
Gebelikte varis oluşumunu engellemek için fazla ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz. Sıcak banyo yapmamınız, yüzmeniz, mümkün olduğunca yürüyüş yapmanız size önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.
Varislerininiz doğumdan 2 aydan sonra kaybolamadıysa ve buna bağlı şikâyetleriniz artıyorsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Tedavi süreci doğumu takiben 3. Ayda başlanmalıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.