Hamilelikte Suçiçeği Hastalığı

Suçiçeği hastalığı hamilelikte en rahat bulaşan hastalıklardan bir tanesidir. Hamilelik esnasında yaşanabilecek suçiçeği hastalığı çok ciddi boyutlarda problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Suçiçeği hastalığı aslında çocukluk evresinde yaşanılan bir hastalık olarak bilinmektedir. Ancak büyüklerde de yaşanılabilen ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yetişkinlik dönemleri içerisinde bulaşılan suçiçeği hamilelik dönemine denk geldiği zaman ciddi sonuçları da beraberinde ne yazık ki getirmektedir. Hamilelikte suçiçeği hastalığı çoğunlukla 1000/5 ya da 7 oranında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genel itibari ile suçiçeği olan anne adaylarının merak ettikleri sorular; Gebelikte suçiçeğinden korunma yolları var mı, aşı yapılması gerekir mi? Belirtileri nelerdir? Hamilelikte suçiçeği geçirildiğinde bebeğe zararı olur mu? Bu gibi soruların cevabını almak için yazımızı dikkatlice okumanızı öneririz.

*Anne adaylarının hamilelik döneminde geçirdikleri suçiçeği hastalığında hamileliklerine son verilmesi gerekmez. Doktorlar tarafından genel detaylı bir ultrasonografi ile takibinde geçirilen tedavi yöntemi yeterlidir. Tabi bazı uzmanların hamileliğe immunglobulin(antikor) yapılması gerektiğini önerenlerde bulunmaktadır. Fakat bunun ne kadar doğru olduğu da tartışılır. Çünkü bebek doğduğunda immunglobulin iğnesi yapılır.

*Hamile olan bir bayanın suçiçeği hastalığı geçirdiğinde bebeğe geçişi çok nadir denilecek kadar azdır. En önemli büyük riskler genellikle doğumundan önce ki 5-6 gün geçirilen hastalıklardır.

*Hamilelikte suçiçeğinin bulaşıcılığının en yüksek olduğu dönem, döküntüden önce ki 3 gün ve kabuklanmaya kadar geçen dönemden oluşmaktadır.

*Hamile olan bir bayanın daha önce suçiçeği geçirdiğinden tam olarak emin değilse ve hastalığı geçiren biri ile yakından temas içinde ise kesinlikle bir doktora başvuru yapılmalı ve serolojik tetkik ile antikorlar kontrol edilir.

*Hamilelikte kesinlikle suçiçeği aşısı yapılmaz.

* Hamilelikte suçiçeğinin belirtileri; virüs ile temastan sonra, 4 ile 21 gün arasında değişen bir dönem süreci başlar. Hamile olan bayanın vücudunda döküntüler başlar ve bununla birlikte ateş yüksekliği de yaşanır. Dökülen yerlerin genel olarak hem içi su dolu keseciklerin (vezikül) hem de kabuklanmış olan yerlerin döküntülerin aynı anda görülmesidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.