Hamilelikte stres bebeği etkiler mi

Hamilelikte stres bebeği nasıl etkiler , Hamilelikte stres bebeği etkiler mi ve Hamilelikte stres bebeği etkiler mi?

Hamilelik kadın vücudunu psikolojik ve fizyolojik olarak zorlayan bir süreçtir. Bu sebeple kadınlar hamile iken ruhen ve bedenen yıpranırlar. Hamile bayanların mümkün olduğunca sakin ve huzurlu bir hamilelik geçirmesi önerilir. Çünkü annede meydana gelen değişimler bebeğini de ister istemez etkileyecektir. Hamile kadınların sorunları sadece bebeği ile kaygılardan oluşmaz bunun yanı sıra ailevi durumlar veya eşler arasındaki tartışmalar da anneyi olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde anne adaylarının hassas oldukları düşünülürse eşlerin bir o kadar özenli davranmaları gerekmektedir. Çünkü zarar vereceğiniz kişi sayısı artık ikidir. Hamilelik süresince herhangi bir nedenden dolayı gerilen veya üzülen anne adayında artan stres hormonları kan yoluyla bebeği de etkileyecektir.

Anne adayı sinirlendirilmemeli ve mümkün olduğunca kötü olayların dışında tutulmalıdır. Anne adayının üzülmesi bebeği de olumsuz etkileyecek ve bir takım şeylerin kötüye gitmesine neden olacaktır. Mesela stres altında kalan hamileliklerde düşük riski artar, erken doğum ihtimali doğar ve bebeğin zekâ fonksiyonlarında düşüş görülebilir. Anne adayının yaşadığı stresin büyüklüğüne göre bebekte ilerde doğabilecek sorunlar da daha ciddi olacaktır. Mesela bir doğal afet ile korkan anne adayının bebeğinde ileri ki yaşlarda şizofreni ve depresyon gibi ciddi psikolojik ve kişilik bozuklukları olma ihtimali fazladır. Hamile iken stresten uzak durmaya çalışın. Stresin etkilerinden korunmak için sağlığınıza dikkat edin ve düzenli beslenin. Düzenli bir uyku düzeniniz olsun. Arada bir yürüyüşlere çıkın ve temiz havayı içinize çekin. Eğer ilk hamileliğiniz ise ve bebeğinize nasıl bakacağınızı dert ediyorsanız doktorunuzdan çekinmeden bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz sizi bu konuda çeşitli eğitimlere yönlendirebilir. Ya da büyüklerinizden yardım alarak bu tecrübesizliğinizi aşabilirsiniz. Eğer ki sorununuz başka bir şeyden kaynaklanıyor ise psikolojik yardım almaktan çekinmeyin. Bu sizin ve bebeğiniz için en doğru karar olacaktır.

Stres Hamile Kalmayı Etkiler Mi, Stresin hamilelik üzerine etkileri nelerdir

Günümüzde ne yazık ki her 100 çiftimizden % 15’i bebek sahibi olmak istedikleri halde olamıyorlar ve açıkçası kısırlık teşhisi konulmuş % 10 çiftimizin neden çocuk sahibi olamama konusunda herhangi bir neden gösterilmemiştir. Ama günümüzde çocuk sahibi olamama konusunda sıklıkla durulan konuların başında stres gibi faktörler gelmektedir.

Stres günlük yaşamımızın bir parçası haline gelerek, hem iş hem aile hem de ilişki gibi birçok faktörler kişiler stresin meydana gelmesine neden olabiliyor. Bazen insan ne kadar istese de stresten kaçınmak mümkün olmayabiliyor ve stres vücudumuzu hem fiziksel hem de duygusal olarak hormonlarımızı son gerece de etkileme gücüne sahiptir. Çünkü kişi stres altındayken vücudundaki hormonlarda değişmeler meydana gelir. Aynı zamanda bu hormonlarda meydana gelen değişmeler yani yaşanan stres hamile kalmamızı etkiler mi diye düşünemeden de insan edemiyor.

Kişide kısa süreli yaşanabilecek streslerde hamile kalmayı etkilemedi gözlese de ama uzun süreli yaşanabilecek stres durumlarında yani kronik stres durumu yumurtlama döneminde dengesizliğe ya da tahmin edilemeyen olumsuz sonuçlar beraberinde getirebilmektedir. Yumurtlamada ki dengesizlik de hamile kalmanızı engelleyerek kişide kısırlı gibi nedenlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Şayet sizler de hamile kalamama gibi bir problemle karşı karşıyaysanız bu konuda tıbbi yardım almalınızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda stresinizi azaltabilecek farklı aktivitelere de yani yoga, egzersiz, meditasyon yada psikolojik gibi yardımlar almanızda fayda sağlayarak hamile olmanızı etkileyecek faktörlerden de uzaklaşmış olursunuz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.