Hamilelikte Sinüs Enfeksiyonu

Sinüsleriniz üzerinde baskı mı hissediyorsunuz? Burnunuz kapanmış bir haldeyken boğazınız mı ağrıyor? Öyleyse sinüs enfeksiyonu kaptınız demektir.

Hamileyken sinüs enfeksiyonu kapmak, normalden daha kötü bir durumdur.

Sinüzit ağrısı, burnunuzun derinliklerindeki 4 adet boşluk astarından birinin enfeksiyon kapmasıyla oluşur. Bu enfeksiyon, iltihaplanmaya ve burun tıkanıklığına yol açar. Böylece burnunuzdan nefes alamazsınız. Ayrıca yanaklarınızın ve gözlerinizin çevresinde sancı hissedersiniz. Sinüzitin en yaygın sebeplerinden biri soğuktur. Buna rağmen, bakteri – vürüs ya da mantar aracılığıyla da bu rahatsızlığa yakalanabilirsiniz.

Hamileyken sinüzit rahatsızlığı yaşıyorsanız doktorunuz size bazı ilaçları almanızı önerebilir. Fakat bir kısım ilaçların kullanılması hamileliğiniz için bir sakınca oluşturmazken bir kısmı size ya da bebeğinize zarar verebilir.

İlaç Tedavisi: Sinüzit Rahatsızlığımı  Hamilelik Döneminde Nasıl Hafifletebilirim?

Sinüs enfeksiyonlarını hafifletmek için kullanılan ilaçlardan bazıları Cefprozil (Cefzil) ve Amoksilin – Klavulanate’dir. Ayrıca Tylenol de, hamilelik döneminde kullanılabilir. Tylenol hem güvenilirdir hem de sancılarınızı ve baş ağrınızı dindirir. Ayrıca Dekongestant, Antistamine, Expectorant gibi ürünler de güvenilirdir ve hamileyken gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, bu ilaçlar daha üst düzeydeki sinüs enfeksiyonları içindir ve kısa süreli kullanılmaları gerekmektedir.

DİKKAT: Aspirinden özenle kaçınmanız gerekmektedir.

Aslında doktorunuzla, hangi ilaçları kullanıp kullanmamanız gerektiğine dair bir konuşma yapmak hem sizin için hem de karnınızdaki bebeğiniz için çok daha önemli ve güvenilirdir. Potansiyel riskleri en aza indirir. Ama en doğrusu, ne kadar güvenilir olurlarsa olsunlar, hamilelikte ilaç kullanımını en az indirmektir.

Evde Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri: Hamileyken Sinüziti Doğal Yollarla Nasıl Azaltabilirim?

Evde kendi kendinize uygulayacağınız pek çok tedavi yöntemi vardır. Bazıları aşağıdadır:

 • Bol bol narenciye suyu , kaynamış et suyu için. Vücudunuzun sulu kalması, sinüs enfeksiyonlarıyla mücadelde etkili bir yöntemdir.
 •  Burnunuza tuzlu su çekin ya da tuzlu su damlatın. 1 bardak ılık suya, bardağın 1/8’i kadar tuz ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Bir tutam karbonat ilave ederseniz, daha verimli sonuç almanıza yardımcı olacaktır.
 • Akşamları nemlendirici kullanın. Burnunuzun geçiş yollarını temizleyecektir. Ayrıca kafanızın üstüne bir havlu koyun ve içinde su kaynayan tencereye doğru eğilin. Ardından, çıkan buharları içinize yavaşça çekin. Bu yöntemle burun yollarınızı açacak ve sinüs bölgenizde oluşan sümükleri temizleyeceksiniz.
 • Çift yastıkla yatın. Başınızın daha yüksekte olmasını sağlayın.  Böylece nefes almanız kolaylaşacaktır. Burun şeridi kullanmanız da sizi rahatlatacaktır.
 • Boğazınız ağrıyorsa tuzlu suyla gargara yapın  Ilık sıvılar tüketin ya da buz emin. Bal ve limon da boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Yeterli düzeyde uyuduğunuzdan emin olun. Çünkü etkili bir uyku, bağışıklık sisteminize enfeksiyonlarla mücadele etmesi için güç verecektir.
 • Hamileyken iştahınızın kapanması normaldir. Ancak bu durum,  bağışıklık sisteminizin zayıflamasına ve dolayısıyla da sizin hastalanmanıza yol açabilir. Önemli olan, iştahınız olmasa bile yeterli besini almanızdır. İştahınızın kapandığı durumlarda yiyecekleri azar azar fakat sık sık tüketin.
 • Sebze ve meyve gibi besin değeri yüksek gıdaları bol bol alın. Çorba da, önemli bir seçenektir.

Baş Ağrısı İçin:

 • Omuzlarınıza, boynunuza ya da alnınıza soğuk ya da sıcak bezler koyun.
 • Masaj yaptırmak ya da ılık bir duş almak, baş ağrınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Sinüs Enfeksiyonu ve Hamilelik: Doktorunuza Ne Zaman Başvurmalısınız?

 • Eğer burnunuzdan çıkan sümüklerin rengi yeşile veya sarıya dönmüşse,
 • Ateşiniz 101 Fahrenheit dereceden yükseğe çıkmışsa,
 • Yemek yiyemiyor ya da uyuyamıyorsanız derhal doktorunuza başvurun.

Eğer enfeksiyonunuzun  ilerlemesi durmuşsa doktorunuz size ilaç tedavisi uygulayabilir. Hem sizin için hem de bebeğiniz için en güvenilir yöntemi seçeceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü  sinüs enfeksiyonlarından kurtulmanın bir çok tıbbi ve doğal yolları vardır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.