Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Young pregnant woman holding a broken cigarette while standing

Hamilelikte sigara tüketimi bebek ve ayrıca da hamilelik üzerine son derece olumsuz etkilere neden olmaktadır. Sigara içerdiği karbon monoksit, zift, nikotin ve diğer içerdiği zehirli maddeyi üst solunun yollarımızla kana geçerek, böylelikle de solunum sistemimize, kalp ve damarlar başta olmak üzere vücudun bütün organ sistemlerine zarar vermektedir. Hamilelik esnasında da tüketilen sigara göbek kordonu aracığıyla anne ve bebek kan alışverişinde bebeğe geçmektedir. Annenin hamilelikte aldığı sigara ve diğer aldığı tüm zehirli maddeler bu kan alışverişinde direkt bebeğe geçtiğini unutmayınız. Hamileliğiniz boyunca içtiğiniz sigaranın sizlere ne gibi zararı olduğunu öğrenmek istemez misiniz?

-Sigara nikotin ağırlıklı damar büzücü özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da rahme giden kan akımını azaltmaktadır

-Hamilelikte kullanılan sigara hücrelere zarar vererek bebeğin gelişme geriliğine neden olabilmekte ve aynı zamanda da anne kanında olan bebeğe oksijenin azalmasına neden olmaktadır.

-Hamilelikte sigara içmek erken doğum riskiyle karşı karşıya gelmenize neden olacaktır.

-Hamilelikte sigara içmek bebeğin anne karnında aniden ölmesine neden olmaktadır.

-Sigara lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına sebep olacaktır. Ayrıca da doğumdan sonra bebekte solunum sıkıntısı meydana gelmektedir.

-Hamilelikte içilen sigara aniden tansiyon yükselmesine, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı,  idrarda protein çıkması gibi gebelik zehirlenmesi de meydana gelmektedir. Bunlardan da anlaşılacağı gibi hem anne için hem de bebek hayatı için risk söz konusu olmaktadır.

-İçilen sigara yüzünden doğum eylemi sırasında açılması gereken su kesesi, zamanından önce açılmasına neden olmaktadır. Tabi bu durumda bebeğin gelişimini tam olarak tamamlamadan önce dünyaya gelemsine neden olmaktadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.