Hamilelikte Miyomlar Nedir?

Miyom iyi huylu bir tümör türüdür. Genelde yuvarlak yapıda ve pembeye yakın bir renkte olan miyomlar rahim ağzı ya da rahmin içerisinde oluşurlar. İyi huylu olarak adlandırıldığı için kanser olarak nitelendirilmezler.

35 ile 45 yaş arasında kadınlarda görülme olasılığının yüksek olması ile beraber ergenlik ya da menopoz dönemlerinde görülme olasılığı düşüktür. Üreme yaşlarına gelindiğinde miyomların görülme riski artar çünkü bu dönemde kadının vücudundaki östrojen seviyesinde artış bulunmaktadır. Kadınların yüzde %20’sinde küçük çaplı miyomlar görülür. Normalde pek tehlikeli olmayan –tedavisi yapıldığı sürece- bu durum, hamilelikte tehlikeli olabilir.

Kadınların sadece %8’lik bir oranı hamileliğe miyomlar ile girer ve hamilelik öncesinde rahimde bulunan miyomlar genelde hamile kalmayı engellemediği gibi, hamilelikle beraber büyümeye başlarlar.

Genel olarak bakıldığında hamilelik sürecinde çok fazla soruna yol açmayan miyomlar, bazı durumlarda düşüğe bile neden olabilecek kadar tehlikeli bir hale gelebilirler. Fetüsün tutunacağı yerde bulunan miyomlar, büyüdüklerinde –ki hamilelikte artan östrojen hormonu sebebiyle miyomlarda %30’luk bir büyüme meydana gelir- fetüsü iterek düşüğe neden olurlar.

Aynı zamanda bebeğin anne karnında ters bir şekilde durmasına ya da erken doğmasına, plasentanın erken ayrılması neden olabilir. Genellikle miyom olan anne adaylarında sezaryenle doğum daha sık görülür. Bazen gerektiği besini alamayan büyümüş miyom, kan dolaşımında aksamaya neden olur. Bu, karın bölgesinde şiddetli ağrılara neden olur.

Eğer doktorunuz hamilelik öncesinde bu miyomları tespit ettiyse mutlaka uygun bir tedavi görülmeli, ancak bu tedavinin yöntemi özenle seçilmelidir. Çünkü miyomların alınması tüplerde tıkanıklık gibi hamile kalınmasını engelleyecek sorunlara yol açabilmektedir.

Daha zararsız miyoplar hamilelik döneminde ağrılara neden olabilirler. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde ilaç ve dinlenme kâfi olacaktır. Her ne olursa olsun, hamilelik döneminin doktor kontrolü altında geçirilmesi oldukça önemlidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.