Hamilelikte Mide Bulantısı ile Mücadelenin 5 Yolu

Mide bulantısı, hamileliğin verdiği en kötü hallerden biri olarak bilinir. Bir rahatsızlık türü olan mide bulantısı, pek çok sebepten olabildiği gibi; bazı annelerde, sürekli hale gelebilmektedir. Herhangi bir koku, herhangi bir görüntü, anne adaylarının hamilelik döneminde midelerinin bulanmasına sebebiyet verebilir ve bu oldukça kolay olur. Birkaç yöntemle bu mide bulantılarının önüne geçebilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Soğuk İçecekler Tercih Edin

Anne adaylarının tercihlerine göre değişmekle birlikte, sıcak içecekler vücudunuzda mide bulantısını başlatabilmekte ve hatta arttırabilmektedir. Bu sebepten, anne adaylarının mide bulantısının önüne geçmek amacı ile soğuk yahut ılık içecekler tercih etmesi çok daha doğru olacaktır.

Bol Bol Yemeyin

Anne adaylarının, günde üç öğün yemek yemesi oldukça gereksiz bir durumdur. Evet, anne adayı dengeli ve düzenli beslenmelidir ancak formunu korumak amacı ile bir oturuşta birkaç tabak yemeği yemek de, her yiğidin harcı olmadığı gibi, anne adaylarının da harcı olmamalıdır. Hamilelik dönemindeki kadınlar, az ama sık yemeli ve bu yeme periyotlarını diledikleri şekilde sarkıtabilmelidir. Aksi halde, bir öğünde pek çok tabağı bitirmek, mide bulantısı başlatmasının yanında sağlığınız için de kötü olabilir.

Sabahları “Atıştırın”

Sabahlar, anne adaylarının mide durumlarının en hassas olduğu zamanlardır. Bu periyotta, anne adaylarının mideleri boş olduğundan pek çok şeye bulanabilir ve hassasiyet kazanabilir. Bu sebeple, anne adaylarının sabah kalktıktan hemen sonra bir şeyler atıştırması, yararlıdır. Bir şeyler atıştırmaması halinde burnuna gelen her kokunun kendisini rahatsız edebileceği dahi düşünülebilir zira mide boş olduğundan burun her kokuya dikkat eder, odaklanır. Dolayısı ile, hamilelik süreci boyunca sabah atıştırmaları yapmak mide bulantılarınızı dindirecek temel etmenlerden biridir.

Baharat ve Yağdan Uzak Durun

Baharat ve yağ kullanma durumları anne adaylarının bazen çok sevdiği, bazen ise tiksindiği durumlardır. Bu, biraz da ihtiyaca ve şansa bağlı bir durum olmakla beraber, işinizi şansa bırakmak istemezseniz özellikle yağdan uzak durmanızı öneriyoruz. Fazla yağlı yiyecekler ve içecekler, annenin midesinin bulanmasında ana etmenlerden biridir. Mide bulantısı hissini, bu tür yiyecekler tetikleyebilir. Bu sebepten, baharat ve yağdan hamilelik döneminde uzak durmak, mide hassasiyeti açısından önemlidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.