Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur ?

Gebelikte kaşıntı neden olur
Her bayanın hayali anne olmaktır. anne olmakta çok zorlu bir süreçtir. Bir bayan gebe kaldığında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalır. İlk sorun kadınların pek sevmediği kilo artışlarıdır. Daha sonra kendini gösteren mide bulantıları ve kusmalar dır. Gebe kalan anne sürekli kendini yorun hisseder. Bel ağrıları başlar. Bazen depresyona girer. Gebe kalmak başlı başına zorlu bir süreçtir. Gebe kalan bayanda ortaya çıkan başka bir sorun da kaşıntı problemidir. Gebe kadın çeşitli sebeplerden dolayı kaşıntısı olabilir.
Gebe kadının östrojen hormonu hamile kaldığı için doğal olarak bir artış gösterir. Östrojen hormonundaki artış ellerde ve avuç içinde kızarıkların oluşmasına sebebiyet verir.
Gebe kadınların bazen yedikleri besinlerin alerjisinden dolayı da kaşıntı yapabilir. Bu yüzden daha önce size alerji yapmış ya da zehirlenmelere yol açmış besinlerden uzak durunuz.
Bazen hamile bayanlar göbeklerinin kaşıntısından şikayet edebilirler. Bunun sebebi göbeğin büyümesi ve etraftaki cilt çatlaklardan dolayı oluşan kaşıntılardır.
Gebe kadının bazen ayaklarında çıkan mantarlardan dolayı da kaşıntı yapabilir. Bunun için bir doktora görünmesi gerekir.
Gebelik sırasında hormonların artışı olur. Ve bu artış karaciğeri etkiler. Safra artışı ve biluribin yükselmesinden dolayı vücutta kaşıntıya neden olur. Bu çok normal bir durum olup endişelenmeye gerek yoktur. Gebelik sırasında bazen bacaklar şişer ve ödem oluşur. Bu da kaşıntı yapabilmektedir. Gebelikte kaşıntı olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durum hormonsal olmayabilir. Eğer ki cilt hastalıklarından dolayı ise risk vardır. Bu yüzden bir dermatoloğa görünmenizde fayda vardır. Eğer vücuttaki çatlaklarda kaşıntı varsa nemlendirici kullanabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.