Hamilelikte Karın Ağrısı

HAMİLELİKTE KARIN AĞRISI
Hamilik döneminde anne adaylarının yaşadığı sorunlardan biri olan arkın ağrıları bazıları norma olan ağrıları bazıları da dikkate almak gerek ve ona göre kendimize dikkat etmemiz gerekir. Gebeliğin başından başlayan son güne kadar karın ağrılarının olabileceğini söylemektedir uzmanlar. Karın ağrıları bebeğin anne karnındaki yerini almaya çalışması orada hareket etmesi gün geçtikçe büyümesi sonucunda annesinin karnında kasılmalara ve ağrılara neden olmaktadır. Karın ağrılarının nedenleri vardır bu nedenler anne ve bebek arasında geçen iletişimdir. Yuvarlak bağ ağrısı, bu ağrı bebeğin anne karnında pozisyon değiştirmesi sonucu olan bıçak gibi sağlanan ağrılardır bu ağrılar çok kısa süreceği gibi uzun da sürebilir. Rahim büyümekte olduğu için bu bağlarda gerilir ve ağrıya neden olur.
Gaz ve kabızlık, hamilelik sürecinde en çok sorun yaşadığımız kabızlık şikayetleridir hamilelikten dolayı yediklerimize daha geç sindirdiğim izde ve daha az hareket ettiğimizden dolayı gaz ve kabızlık oluşur bu iki sorun karında kramplara ve ağrıların yaşanmasına neden olur. Hamilelik sürecinde sıvı tüketimini artırın ve ağır hamur yemekleri, kızartmalar, şerbetli ağır tatlılar tüketmeyin bunların sindirimi yavaş olacağında kabızlık yapacaktır. Gazlı içecekler içmeyin özellikle koladan uzak durun gazlı içecekler size ve bebeğinize zarar verir. bitki çayları, süt, meyve suları bolca tüketin.
İdrar yolu enfeksiyonları karın ağrılarına neden olabilmektedir. Oturduğunuzda dik oturun ve sırtınıza yastık alın uyuma pozisyonunuza dikkat edin. Kıyafet seçiminde geniş ve rahat kıyafetler tercih edin. Mevsime göre giyinin üşütmeme çalışın soğuk algınlığı da karın ağrılarına neden olur.
Hareketsizlikte vücutta ağrıların oluşmasına neden olur 4 aydan sonra 15-20 dakika ortama yürüyün Karın ağrılarınıza sık ve uzun sürerse doktorunuza gidin ihmal etmeyin.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.