Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?

Normal bir insanın günlük olarak alması gereken protein, kalsiyum, vitamin ve mineral ihtiyacı vardır. Hamilelik sürecinde bu ihtiyaçlar normal bir bayana göre daha da artmaktadır. Anne adayının ve bebeğin gelişim sürecine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Özellikle kalsiyum ihtiyacı, bebeğin kemik dokusunu oluşturduğu için daha da önemlidir. Hamilelik sürecine başlamadan evvel anne adayında yeterli kalsiyum olmazsa eğer bebek anne adayının depolarındaki kalsiyumu kullanır.
İnsan vücudundaki kalsiyumun büyük bölümü kemik ve dişlerde bulunmaktadır. Özellikle bayanlarda menopoz döneminde görülen kemik erimesinin başlıca nedeni kalsiyum yetersizliğidir.
Hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı daha bebek doğmadan önce başlar. Anne karnında bulunan bebeğin güçlü kemik ve dişlere sahip olması için kalsiyum ihtiyacı vardır. Ve bu ihtiyacını bebek anne adayından karşılamaktadır. Kalsiyum aynı zamanda anne adayıyla bebeğin kalbinin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Gebelik sürecinde düzenli kalsiyum alınması, doğum sonrasındaki emzirme döneminin de olumlu ve sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.
Günlük kalsiyum ihtiyacının alınmadığı zamanda gelişim sürecindeki bebek ihtiyacı olan kalsiyumu annenin kemiklerinde bulunan kalsiyum depolarından karşılayacak, bunun sonucunda anne adayında kemik ağrılarına ve kemik ermesine neden olacaktır.
Yetişkin bir insanda günlük alınması gereken kalsiyum miktarı ortalama olarak 1000 mg’dır. Bu ihtiyaç hamilelik sürecinde 500-600 mg daha artmaktadır. Yani bir anne adayının hamilelik boyunca günlük olarak 1500-1600 mg kalsiyum alması gerekmektedir.
Özellikle hamileliğin 6. Ayından itibaren bebeğin kemik yapısı oluştuğu için bu miktara 300-400 mg daha kalsiyum eklemek gerekmektedir. Kalsiyum oranı en fazla olan gıdalar, süt ve süt ürünleridir. Bir anne adayının günde ortalama 2-3 bardak süt içmesi gerekmektedir. Fakat bazı gebeliklerde laktoz toleransı nedeniyle anne adayındaki mide bulantısı süt kullanımını engellemektedir. Böyle bir şikâyette anne adaylarının marketlerde bulunan ve içerisinde laktoz olmayan sütlerden tüketebilir. Süt dışında günlük 1 büyük kâse yoğurt tüketmek, iki dilim peynir yemek ya da bir su bardağı ayran içmekte kalsiyum ihtiyacını karşılamakta faydalı olacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.