Hamilelikte Kalça Ağrısı

Hamilelik döneminde kalça ağrısı, çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Sizin de yaşama olasılığınız yüksektir. Bu rahatsızlık genellikle hamileliğin son dönemlerinde görülür. Özellikle de son 3 ayda. Bu ağrı, vücudunuz kendisini doğuma hazırladığı için meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ve bu rahatsızlık en çok, bebeğin bulunduğu bölgeye en yakın olan kalça kısmında görülür.

Kalça Ağrısına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Hamilelik döneminde vücudunuz, bağ dokunuzun hem rahatlamasını hem de yumuşamasını sağlayan hormonlar üretir. Bunun sonucunda, eklemlerinizin ve pelvis kemiklerinizin arasında bulunan bağlar esnemeye başlar. Bu kemiklerin elastik seviyesini artırmak, bebeğinizin doğum esnasında vücudunuzdan rahatça çıkabilmesini sağlar. Bu dönemdeki duruş pozisyonlarınızın değişmesinden dolayı, bel ağrınız da oluşmaya başlar. Aynı zamanda, rahminize binen yük ağırlığının artması da size sancı verir.

Kalça ağrısının bir diğer sebebi de, o bölgedeki siyatik sinirlere uygulanan baskıdır. Vücudunuzdaki 2 siyatik sinir, belinizin alt kısmından ayaklarınıza doğru uzanır. Hacmi genişlemiş olan rahim, bu sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu sebeple kalçanızda ya da uyluk kemiğinizde uyuşma, karıncalanma  veya sancı hissedersiniz.

Bu sancıya tıp dilinde assiatisya denir.

Doğum zamanınız yaklaştıkça bebeğinizin rahminizdeki duruş pozisyonları da değişir. Bebeğinizin bu hareketleri sancılarınızı büyük oranda azaltır. Assiatisya aslında hamilelik döneminde görülmesi normal bir durumdur ancak yine de anormal durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Kalça ağrısına sebep olan diğer etkenlerden biri de, hamileliğinizin 3. – 6. ayı arasında görülen bağ sancılarıdır. Yuvarlak bağ sancıları, karında- kalçada ya da kasık bölgesinde keskin sancılara sebep olur. Ani hareket yaptığınız zaman ya da duruş pozisyonunuzu değiştirdiğiniz zaman kendini gösterir.

Hamileliğimdeki Kalça Ağrısını Nasıl Hafifletebilirim?

Karın kaslarınızı ve bel kaslarınızı güçlendiren egzersizler yapmanız önerilir. Mesela, sırt üstü yere uzanırken kalçanızı göğüs hizanıza doğru yukarıya kaldırabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca bu hareketi tekrarlarsanız, etkisini göreceksiniz.

Ayrıca  ılık suyla duş almak da sancınızın azalmasını sağlar.  Bunun ışında uygun ve doğru şekilde yapılan masajlar da, sağlığınız için önemlidir.

Doğum zamanınız yaklaştıkça, bacaklarınızı ve diz kapaklarınızı bükülmüş bir vaziyette tutarak uyumaya dikkat edin. Ayrıca yan tarafınız üzerinde yatmaya özen gösterin. Yan yatarken, karın bölgenizin altına destekleyici yastık koymak, acınızı hafifletecektir. Eğer yan tarafınız üzerinde yatmak sancınızı arttırıyorsa, belinizin ortasına bir yastık ya da battaniye koyun ve ona üzerine  yaslanarak uyumaya çalışın. Bu işlem, siz uyurken kalçalarınıza yapılan baskıyı azaltacaktır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Eğer kalça ağrınızla birlikte leğen kemiğinizde de baskı ya da sancı hissediyorsanız derhal bir uzman doktora görünmeniz gerekir. Bu sancılar erken doğumun işaretleri olabilir.

Leğen kemiğinde hissedilen baskı ve sancılar haricinde, aşağıdaki durumlar da da erken doğumun işaretleri olabilir:

  • Karın bölgenizde oluşan kramplar ve rahatsızlıklar. Özellikle de karnın alt tarafında oluşuyorsa.
  • Belinizin alt kısmında meydana gelen ve siz hareket ettikçe vücudunuzun ön bölgesine doğru ilerleyen sancılar.
  • Her 10 dakikada bir görülen umulmadık daralmalar.
  • Vajinanızdan akan net görünümlü pembe ya da kahve renkli sıvılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.