Hamilelikte Kabızlık Sorunu Ve Çözümü

Anne olmayı isteriz. Evli olan her çift bir gün bebek sahibi olmanın hayalini kurar. Özellikle kadınlar anne olmayı çok isterler. Gün gelir ve hamile olduklarını öğrenirler. Artık çok güzel bir dönemin içine girmişlerdir. Tabiki her güzel şeyin bazı zorlukları da vardır. Bunlardan biri de sindirim sorunlarının yaşanması ve kabızlık sorunudur. Kabızlığın neden oluştuğu ve kabızlığın nasıl önleneceği konularından bahsedelim.

Kabızlık, dışkılama sıklığının azalması, bağırsaklarda oluşan sorunlardan kaynaklı oluşan bir sağlık problemidir. Kabızlık oluşumun birçok etkeni vardır. Yediğimiz besinler bağırsaklardan geçer ve bu dönemde besinlerin suyu bağırsaklar tarafından emilir. Eğer bağırsak yavaş çalışırsa besinlerdeki su çok emildiği için dışkımız katı olarak çıkar.

Hamilelik döneminde yaptığımız hareketler azalır. Hareketlerin azalması kabızlık sorununa neden olabilir. Ayrıca sıvının az tüketilmesi, içilen bazı ilaçlar, hormonal bazı değişiklikler kabızlık sorununa neden olur. Hamilelikte kabızlık sorunu yaşanabilir. Hamilelik döneminde salgılanan hormonlar midenin daha uzun sürede çalışmasına, bağırsakların yavaş çalışmasına neden olur. Yine hamilelik döneminde sıvı emilimi artar. Demir, kalsiyum hapları kullanılıyorsa da kabızlık yapabilir. Kabız olmamak için bazı yapacağımız şeyler vardır.

Kabızlık sorunu yaşamak istiyorsanız 2 litreye yakın su içmeniz tavsiye edilir. Suyu direk içemiyorsanız sıvı olarak farklı içeceklerden almaya çalışın. Kahve, çay, asitli içeceklerden uzak durmaya çalışın. Lifli yiyecekler yemeye çalışın. Meyve, sebze tüketmek gerekir. Hızlı yemek yememek gerekir. Lokmaları ağızda iyice küçültün, çiğneyin daha sonra yutun. Yoğurt tüketmek de kabızlığı önleyecektir. Bunun yanında olabildiğince hareket etmek gerekir. Tabiki bebeğe zarar vermeyecek şekilde olması gerekir.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.