Hamilelikte Düşük Ve Nedenleri

Hamilelikte ilk 20 haftası içerisinde ya da bebek 500 gramlık ağırlığına ulaşmadan gebeliğin kendiliğinden son bulmasına düşük olarak adlandırılır. Hamilelik tanısı konulan anne adaylarının aşağı yukarı % 10’u hamilelikleri genellikle düşükle sonuçlandırılır. Ne yazık ki hamileliklerin % 20-40 arası bir bölümü ile henüz hamilelik teşhisi konulmadan son bulur. Bunlar genellikle dikkat edilmediğinde meydana gelen düşüklerdir. Bu gibi düşüklere genel itibarı ile erken düşük olarak adlandırılır. Hamileliğin 20. Haftasından 37.haftasına kadar gerçekleşen doğum faaliyetleri düşük değil erken doğumun işareti olarak belirlenir. Bundan dolayı düşüklerin %80 ‘i ilk ay içerinde meydana gelmektedir ve en büyük riskler ise ilk iki aylarda gerçekleşmektedir. Her 5 gebeliğin 1 tane düşükle sonuçlanmasından dolayı hamilelik süresi ne kadar uzarsa düşük riski o karda artmaktadır.

HAMİLELİKLE DÜŞÜK NEDENLERİ

-Hamilelikte görülen kanama miktarı fazla değildir. Görülen kanamanın rengi ne kadar parlak ve miktarı ne kadar fazla ise hamileliğinizin düşük ile sonuçlanma ihtimali o kadar fazla olur. Bundan dolayı doktorunuzu başvuru yapılarak ultrason muayenesinden geçilmesi gerekir.

-Çok sayıda kürtaj yaptırmış olmak.

-Annenin düşmesine ya da yaralanmasına neden olan faktörler. Bundan dolayı özellikle evde yaşanılan küçük kazalardan dolayı düşük riski daha fazla olmaktadır. Özellikle merdivene veya sandalyeye çıkılmaması gerekir.

-Önceden spiral kullanımında yaşanılan güçlükler.

-Kızamık, vajinada oluşan bakteriyel oluşumlar, sıtma ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar düşüğe neden olabilir.

– Annesinin yaşının büyük olması(35 yaş üstü) ve ya annenin yaşının küçük olması( 17 yaşından küçük olması)

– Hamilelikle alkol ve sigara almak

-Hormonal bozukluklar, hormon yetmezliği ya da kromozom bozuklukları düşüğe neden olabiliyor.

– İş yerinde stres ya da aile içinde yaşanılan sorun ve sıkıntılar düşük ihtimalini de etkilemektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.