Hamilelikte Düşük Riskini Arttıran Faktörler

HAMİLELİKTE DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER
Kadın olmanın en güzel yönlerinden biridir kendi canından bir can meydana getirerek anne olmak ve her kadının tatmak istediği kutsal bir duygudur . Her güzel duygunun biraz da cefası, zahmeti olmak zorunda elbette.İşte hamilelik dönemi de zahmetin,zorluğun zirvede olduğu 40 haftanın sonunda mucize bir canlı dünyaya getirmektir.annelik duygusu o kadar derin bir dürtüdür ki günlük iki paket sigara içen kadının birden sigarayı bıraktığını gözlemlemişizdir. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için doktor tavsiyelerine uymak ve bebeği için en iyisini yapmak her annenin görevidir.Hamilelikte her kadının başına gelme ihtimali yüksek olan sorunlardan biri de düşük yapma durumudur.Hamileliğin kabusu olan düşük ve bu riski artıran faktörler vardır.Bunlar;
1.Gebelik yaşı: düşük yapma riski yaşla birlikte artmaktadır.bir kadının fizyolojik olarak doğurganlık yaşı 20-30 arasıdır. İlerleyen yaşla birlikte annede birçok hastalık ortaya çıkar bu gebelik süresinde ve doğumda anne – bebek açısından büyük risk taşır.
2.Daha önce düşük yapma:Daha önce yaşanan gebelikte düşük vakasının sonraki gebeliklerde bu riski artırır.
3.Sigara alkol uyuşturucu kullanımı: Bu maddelerin kullanımı da düşük riskini artırır.
4.İlaçlar: Hamilelikte ilaç kullanımı da düşük riskini artırır. Kullanılan ilaçlar doktor tavsiyesiyle ve doktor kontrolünde alınmalıdır.
5.Enfeksiyonlar: Anne adayının gebelikte kabakulak, kızamık, kızamıkçık, HIV gibi enfeksiyonlara yakalanması düşük riskini artırır.
6.Obezite: gebelikte anne adayı dengeli kilo alımına uyması gerekir obeziteyle düşük yapma arasında bağlantı vardır.
7.Kronik hastalıklar ve bozukluklar: rahim şekil bozuklukları, hormonal bozukluklar, diyabet, guatr gibi birçok hastalık düşük riskini artırır.
8.Çevresel ve genetik bozukluklar da düşük riskini artıran faktörler arasındadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.