Hamilelikte Düşük Belirtileri

Düşük, 20 haftadan önce bebeğin kaybedilmesi olarak adlandırılır. Anne adaylarının hamile oldukları andan itibaren endişe verici bir belirtiyle karşılaştığında aklının karışması ve hemen en kötü düşünmeniz çok normal. Bazı hanımlar hamilelikleri ne kadar yolunda gitse akıllarında acaba bende düşük yapabilir miyim? diye bir endişeye kapılırlar. Tabi aklınızın bir köşesinde hep bulunan o en kötü ihtimalin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmenin yolu;

1)KANAMA VE LEKELENME GÖRME

Düşük yapmanın ilk belirtilerinden biri olarak bilinir. Hafiften yada ağır lekelenme veya kıpkırmızı kanama gerçekleşmesi durumunda düşük riski ile karşı karşıya gelmeniz siz konusu.  Ama yinede pek çok kadın sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesine rağmen kanamalar görebilir, ama sizler her ihtimale karşı hemen doktorunuza başvuru yapınız.

2)KRAMPLAR

Hamile olan bayanda karın bölgesinde kramplar hissetmesi bağdokuların gerilmesinden meydana gelebilir, yalnız bu sadece bundan kaynaklanmayabilir ve aynı zamanda da düşük yaşadığınızın da işareti olabilir. Bundan dolayı kramplar adet dönemi kramplarından şiddetliyse ve bununla birlikte lekelenme meydana gelmişse doktorunuza başvuru yapmanızı öneririz.

4)SIRT AĞRILARI

Sırt ağrılarınız sert bir şekilde bele vuruyorsa ve bununla birlikte lekelenme görüyorsanız, hemen doktorunuza başvuru yapmalısınız.

5)VAJİNEL AKINTI

Hamilelik döneminizde kan pıhtısı ya da fışkırırcasına bir kanama şeklinde görülen anormal akıntılar  fark ederseniz, bu durum bebeğinizi düşürmek üzere olduğunuzun bir işaretidir olabilir. Ayrıca da kötü kokulu akıntı ya da vajinal tahrişin eşlik ettiği akıntı da düşüğün belirtilerinden bir tanesidir.

6)TEST SONUCUNUN NEGATİF ÇIKMASI

Her bayanda düşük korkusu olduğundan dolayı bu durum anne adayını ikinci kez hamilelik testi yapmaya itmektedir. Eğer ilk test sonucunuz pozitif, ikinci test sonucunuz negatif çıkmışsa hemen bir doktora gitmenizi öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.