Hamilelikte Diyet Yapılır?

Hamilelik hem anne için hem de bebek için çok özen gerektirecek kritik bir dönemdir bu dönemde yapacağınız yanlış bir hareketi ya siz ya da bebeğiniz ömür boyu yaşayacaktır. Anne adayı hamile kaldığı süre içinde değilde hamile kalmadan önce diyet yapmalı ve normal kilosuna ulaşmalıdır. Gebeliğe normal olan kilonuzdan daha fazla kilo ile başlamanız sağlınız açısından oldukça zararlı olacaktır. Ama diyelim ki hamileliğinizden önce fazla kilolarınızı veremediniz ve bundan rahatsızlık duymaktasınız bu durumda çok sıkı diyet listeleri uygulamamalısınız. Bunlar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek faktörlerdir. Hamilelik döneminde kendinizi sırf kilo vereceksiniz diye bazı şeylerden alıkoyarsanız bebeğinizin hem fizyolojik gereksinimlerini karşılamamış ve onu eksik bırakmış olacaksınız. Bu yüzden kiloları hamilelikten önce ya da sonra vermeye bakmalısınız. Bu süreçte diyet yaparak bebeğinizi çeşitli vitamin ve minerallerden mahrum bırakmamalısınız.
Hamileliğiniz esnasında fazla kilo da alıp sonra bununla uğraşmak istemiyorsanız nasıl olsa kilo alıyorum bari dilediğimi yiyeyim düşüncesinde olmamalısınız sadece sizin için yeterli olacak kadar yemeli fazlasını yememelisiniz ki kilo alımınız daha da hızlanmasın dolayısıyla sonradan diyet yapmak zorunda kalmayın. Aşırı kalorili ve gereksiz yere yiyecek tüketmeyin. Çünkü hamilelikten sonra kilo vermeye uğraşırken bu seferde süt oluşumunu engellemiş olacak ve yine bebeğinizin ihtiyacından kısmış olacaksınız eğer zaten çok kilo almazsanız bunu vermek için uğraşmaz doğumun bıraktığı ekstra doğal kiloları da zamanla kendinizi kasmadan yavaş yavaş verirsiniz.
Her halükarda doğum kilolarınızı siz doğumdan sonraya erteleyin ve bunu sıkı bir diyet listesi ve egzersiz programıyla yapmalısınız.

hamilelik belirtileri kesin

erken hamilelik belirtileri iştah açılması

gebelik hesaplama nasıl olur

Left Menu Icon
Right Menu Icon