Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı ?

Tüm dünyada insanlar için yeme içme barınma, korunma gibi eylemler kadar cinsellik ve üremede içgüdüsel bir eylemdir. Cinsel dürtülerin içgüdüsel olarak hissedilmesini libido harekete geçirir. Cinsellik toplumların gelişme durumlarına göre farklılık göstermekte olup cinselliği konuşma açısından da etkilidir. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde cinselliği konuşmak bile ayıp sayılan bir durumdur. Bu sebeple hamile kalan bir kadın doktor muayenesinde cinsel yaşamı ile ilgili doktoruna soru bile soramaz. Ne zaman bebek ile ilgili bir durum söz konusu olur ancak o zaman doktor veya anne adayı konuşmak zorunda kalır. Riskli gebeliklerde kesinlikle cinsel perhiz uygulaması olup bebeğin ve annenin sağlığı açısından yasaklanmaktadır.
Normal seyreden bir gebelik sürecinde ise anne adayının fiziksel ve psikolojik olarak yaşadığı değişimler nedeni ile libidosunda farklılıklar yaşanmaktadır. İlk anne olacak bir anne adayının ilk ayları biraz meşakkatli geçebilir bu süreçte yaşadığı mide bulantısı, kusma, uyku hali, yorgunluk, yemek yiyememe gibi durumların yanı sıra psikolojik olarak gelecek kaygısı, maddi kaygılar, hatta bedensel değişiklikler ile kendisinin sevilmeyeceği istenmeyeceği düşüncesi ile libido düşüş gösterir ve cinsel isteksizlik yaşar. Böyle anlarda anne adayının ruh hali yaşadığı alışma süreci göz önüne alınarak erkekte bu duruma razı gelerek libidosu aynı veya düşüş gösterir.
Aşerme denen evrenen geçmesi anne adayının hamileliği kabul etmesi ile başlayan ikinci süreçte ise anne adayının her hangi bir rahatsızlığı yok ve doktor yasağı bulunmuyorsa libidoda yükseliş oluşur. Anne adayının vücudundaki değişiklik bazen onların romantik anlar yaşamasına da sebep olur. Anne adayının bu dönemde cinsel ilişki yaşamasında hiç bir sıkıntı olmayıp sadece cinsel ilişkinin pozisyonu anne adayının kendini rahat hissedeceği şekilde çiftler tarafından belirlenir. Üçüncü bir aşamada doğuma yaklaşıldığı ve anne adayının vajinasın da kasılmaları hissetmeye başladığı bu süreçte bebek hareketleri memeden gelen süt ve vajinada kan toplanması ile oluşan değişiklik nedeni ile libidoda düşüş görülmektedir. Risk teşkil etmeyen gebelikler harici cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca bulunmayıp annenin libido durumuna göre hareket edilmektedir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.