Hamilelikte C Vitamini Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte c vitamini hem anne hem de çocuk için çok önemlidir. Her besin ürününde ve vitamin çeşidinden yeteri kadar tüketilmelidir. Hamilelikle birlikte vücudun yapısı değişiyor. Vücuttaki hormon sistemi değişim gösteriyor. Vücudun dışardan alması gereken vitamin miktarı da buna bağlı değişiyor. Askorbik asit olarak bilinen c vitamini hamilelikte büyük rolü sahiptir. C vitamini, vücut kendisi üretemediği için dışardan alınması gerekir. Vücutta kollajen üretimine yardımcı olur. Kollajen, vücuttaki bağ dokuyu güçlendirir ve kemik-kıkırdak gelişimini sağlar.

C vitamini çok iyi bir antioksidandır. Vücuttaki bazı kimyasal olaylar sonucu oluşan serbest radikallerle mücadele eder. Serbest radikaller, kabaca vücudun yaşlanmasına sebep olur. C vitamini hamilelik süresince hem anneye hem de çocuğa oldukça faydalıdır. Hemen hemen her gün tüketilmesi önerilir. Hamileler günlük ortalama 85 mg c vitamini tüketilmesi önerilir. Hamilelikte insan vücudu hassaslaşır. Hastalıklara yatkınlık artar. Vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlara karşı yatkınlık gösterir.

C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücudun kemik-kıkırdak gelişimine yardımcı olur. Vücudun sağlıklı bir cilde ve daha parlak olmasına yardımcı olur. Bağ dokuyu güçlü bir hale getirir. Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anne karnındaki bebeğin gelişimi içinde oldukça önemli bir yer taşır. C vitamini nörotransmitter etkisi olduğu için sinir sistemi üzerinde etkisi vardır. Bebeğin beyin gelişimi üzerinde etkisi vardır. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Gebelerde çok sık rastlanılan preeklemsi denilen gebelik zehirlenmesi ortaya çıkar. C vitamini buna karşıda mücadele eder.

C vitamini turunçgiller, brokoli, lahana, ıspanak, karnabahar, kereviz, elma, muz gibi sebze ve meyvelerde bulunur. C vitamini kış aylarında daha çok tüketilmeli. Kış aylarında grip, nezle, soğuk algınlığı daha çoktur ve buna yatkınlık daha fazladır

hamilelik belirtileri öksürük

erken adet hamilelik belirtisi olabilirmi

gebelik haftası hesaplama yöntemleri

Left Menu Icon
Right Menu Icon