Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Bu makalede aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız:

  • Neden sürekli burun tıkanıklığı hissediyorum?
  • Burun tıkanıklığımın hamileliğime mi yoksa başka bir şeye mi bağlı olduğunu nasıl anlayabilirim?
  • Burun tıkanıklığım geçsin diye ne yapabilirim?
  • Uygulayabileceğim bir tedavi yöntemi var mı?

Neden sürekli burun tıkanıklığı hissediyorum?

Burun akıntısı ya da tıkanması hamilelikte çok fazla görülen bir durumdur. Hamile kadınların %30’a varan bir  kısmı hiçbir şeye alerji olmamasına ve enfeksiyon kapmamasına rağmen, burun tıkanıklığı yaşarlar.

Burun tıkanıklığı hamileliğinizin ikinci ayında oluşmaya başlar ve ilerleyen dönemlerde daha da ağır bir hal alır. Doğum yaptıktan sonra tıkanıklık yavaş yavaş açılmaya başlar ve iki hafta içinde tamamen biter.

Hamilelik döneminde vücutta görülen yüksek orandaki estorojenler, her zamankinden daha fazla mukus oluşumuna yol açar. Dahası, vücudunuzdaki kan oranı da hamilelik döneminde artar ve ince kanlar burnunuza daha çok pompalanır ve sonuçta burunda tıkanmaya yol açar. Vücuttaki diğer hormonların da burun tıkanıklığında rolü vardır.

Burun tıkanıklığımın hamileliğime mi yoksa başka bir şeye mi bağlı olduğunu nasıl anlayabilirim?

Eğer başka türlü semptomlarınız yoksa, burun tıkanıklığınız büyük ihtimalle hamilelikten kaynaklanıyor demektir. Eğer burnunuz tıkalıyken öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, vücudunuzun çeşitli bölgelerinde hafif sancılanmalar, ateşlenme vb sıkıntılar da yaşıyorsanız, büyük ihtimalle soğuk enfeksiyonu ya da başka türlü bir enfeksiyon yaşama riskiniz de muhtemeldir.

Bu arada, hamlelik dönemlerinde sinüs enfeksiyonları da çok görülen bir rahatsızlıktır. Eğer ateşlenme, başağrısı, yeşil ya da sarı sümük oluşumu, üst çene ağrısı, yüz ağrısı, azalmış koku alma hissi  gibi sinüzit semptomları yaşıyorsanız uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

Öte yandan; eğer burnunuzdan nefes alamıyorsanız ya da burun akıntısı yaşıyorsanız, sık sık hapşuruyorsanız ya da  gözleriniz – burnunuz – kulaklarınız kaşınıyorsa büyük ihtimalle alerji kapmışsınızdır. Hamilelik döneminde alerjiler, ne zaman meydana geleceği ya da ne seviyeye kadar ilerleyeceği  önceden tahmin edilemeyen sıkıntılardır. Git gide daha da ciddi bir hal alabilirler. Normal zamanda alerji kapmadığınız her hangi bir şeye karşı hamilelik döneminde alerjik tepki gösterdiğiniz de görülebilir.

Elbette burun tıkanıklığının asıl sebebi her zaman tam olarak anlaşılamayabilir.

Burun tıkanıklığım geçsin diye ne yapabilirim?

Bol bol sıvı tüketin ve gece yatarken başınızı yukarıda tutun. Ayrıca aşağıdaki önlemler de işe yarar:

  • Buhar yöntemi tıkanıklığı geçici olarak iyileştiren bir yöntemdir ve bir süreliğine bu sıkıntıyı yatıştırır. Ilık duş alınız ve buhar banyosundan sonra bir süre ayakta beklemeye devam ediniz. Ya da bir bezi sıcak suyla nemlendirin ve onu yüzünüze tutarak nefes alın.
  • Tuzlu burun damlaları ya da eczanelerde reçetesiz satılan tuzlu burun spreyleri kullanabilirsiniz. Bu damlaları burnunuza çektikten 5 ya da 10 dakika sonra burnunuzu etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz ortamı nemlendirmek için ve geceleri başınızın yanında tutmak için bir nemlendirici ya da buharlaştırıcı kullanmanız önerilir. Nemlendirici ya da buharlaştırıcı makinenizi önerildiği şekilde temiz tutmaya dikkat edin. Suyunu günlük olarak değiştirin. Aynı zamanda filtreleri de sık sık değiştirmeniz gerekecektir.
  • Yatarken başınızı yüksekte tutmak için ekstra yastık kullanın. (Böylece mide ekşimesi rahatsızlığınızı da dindirirsiniz.)
  • Egzersiz yapmak, burun tıkanıklığınızı hafifletir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda dışarıda egzersiz yapmaktan kaçının çünkü kirli hava burun deliklerinizi tıkar ve işinizi daha da zorlaştırır.
  • Sigara, alkol, boya kokusu ve kimyasal dumanlardan uzak durun. (Tüm bnlar, hamile olmadığınız zaman bile kaçınmanız gereken durumlardır.) Bunun dışında, tıkanıklık semptomunu ilerletecek her şeyden kaçınmanız gerekecektir.

Uygulayabileceğim bir tedavi yöntemi var mı?

Eğer burun tıkanıklığınız sizi çok kötü bir hale sokuyorsa, uzman doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Ne tür tedavi uygulanması gerektiğini ona danışın. Aslında hamileliğinizin ilk üç ayında hayati zorunluluk olmadığı sürece hiçbir ilaç kullanmamak sizin için en iyisidir çünkü bu süreçte bebeğinizin organları oluşmaya başlar.

 Doktorunuz onay verirse, burun tıkanıklığını giderici ilaç kullanabilirsiniz ancak bu ilacı kullanmayı  çok abartmayın. Haddinden fazla kullanırsanız, bu ilaçlar tıkanıklığınızı daha da kötü bir hale sokabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.