Hamilelikte Boğaz İltihaplanması

Eğer hamileyken boğaz iltihaplanması yaşıyorsanız korkmanıza gerek yok. Bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Elbette hiç kimse boğaz iltihaplanması sorunuyla karşı karşıya kalmak istemez ama bilhassa hamile kadınlar hiç istemezler.

Aslında hamilelik ve boğaz iltihaplanması arasında direk ya da dolaylı bir ilişki yoktur. Maalesef kadınlar hamile oldukları dönemde ve hamile olmadıkları dönemde boğaz iltihaplanması yaşamak için aynı risk grubu içindedir.

Boğaz iltihaplanması bademcik ve boğazda meydana gelen bakteriyel enfeksiyondur. Boğazda bir nevi yanma – kızarma hissi oluşur ve hemen ardından ciddi derecede boğaz ağrısına sebep olur. Boğaz iltihaplanması, streptokok (iltihaplandırıcı – iltihaplı)  bakterilerden dolayı meydana gelir. Boğaz iltihaplanmasının pek çok farklı tipi vardır. Bunların bir kısmı diğerlerinden çok daha büyük problemlere yol açabilir.

Hamilelik Döneminde Boğaz İltihaplanması

Boğazınızın ağrıması, onun iltihaplandığı anlamına gelmeyebilir.

Ayrıca alerji ve diğer enfeksiyonlar da, kolaylıkla boğaz iltihaplanmasına ve tahrişe yol açabilir.

Eğer boğaz ağrısı yaşadığınız zaman bir yandan da vücudunuzda ateşlenme  görülüyorsa acilen bir doktora gitmelisiniz. Doktorunuz size “strep testi” uygular. (Strep testi, bademcik iltihabı ve farenjit gibi ciddi üst solunum enfeksiyonlarına yol açan A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerini teşhis etmek için uygulanan bir test türüdür). Bu test sonucunda bademcik – boğaz iltihaplanması yaşayıp yaşamadığınız kolayca anlaşılır.

Ancak gözden kaçırılmamalıdır ki, bazen viral enfeksiyonlar da boğaz ağrısına sebep olur ve bunun sonucunda hapşırmak ve burun akıntısı gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu hastalık, boğaz iltihaplanmasından farklıdır. Çünkü boğaz iltihaplanması, bakteriyel bir enfeksiyondur. Eğer doktorunuz sizde boğaz iltihaplanması teşhis ettiyse öncelikle antibiyotiklerle tedavi etmenin yollarını arayacaktır. Ayrıca size iyi bir şekilde dinlenme yolları da önerebilir ki vücudunuz iyileşebilecek seviyeye daha kolay gelebilsin.

Boğaz İltihaplanması ve B Grubu Enfeksiyonları Aynı Şey Midir?

Bazen “boğaz iltihaplanması”, insanları Grup B streptokok’ları hakkında detaylı bilgi öğrenmeleri için internette araştırmaya sevk ediyor.

Aslında bu tamamen farklı ve ilgisiz bir bakteridir. Grup B streptokokları, vajinal ve rektal bölgede bulunan bir bakteri türüdür ve doğum esnasında anneden bebeğe geçme ihtimali vardır. Çoğu anne adayı, hamileliğin 35. – 37. haftaları arasında, bu türden bir enfeksiyonu kapıp kapmadığı anlaşılsın diye teste alınır. (Cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir). Bu, yaygın bir enfeksiyon türüdür ve aslında anneden bebeğe geçmesi çok düşük bir ihtimaldir. Unutmayınız ki Grup B sterptokoklarının, boğaz iltihaplanması ile uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. İşte bu yüzden doktorunuz size boğaz iltihaplanması hakkında söz ettiği zaman, Grup B enfeksiyonları konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Hamilelik Döneminde Boğaz İltihaplanmasının Semptomları

Hamilesiniz ve pek çok semptom yaşıyorsunuz. Kendinizi iyi hissetmediğinizin farkındasınız fakat en büyük soru şu? “Benim neyim var?”

Eğer boğaz iltihaplanması yaşadığınızdan endişe ediyorsanız, aşağıdaki semptomlara göz atmanızda fayda var:

 • Boğaz ağrısı
 • Kızarmış ve şişmiş bademcikler
 • Baş ağrısı
 • Bademcikte ve boğazda meydana gelen beyazımsı lekeler
 • Zayıflık yorgunluk ve enerji yetersizliği
 • Yemek yerken ve yutkunurken zorluklar yaşanması
 • Boğazın iltihaplandığının görülmesi ve / veya hissedilmesi
 • Boynun etrafında görülen şişlik
 • Ateşlenme
 • Aşırı terleme
 • Lif düğümlerinin genişlemesi
 • İştah kaybı
 • Öksürük ve mide bulantısı
 • Nefes almakta zorluk çekme
 • Karın ağrısı

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, hamilelik döneminde boğaz iltihaplanması yaşayan kişiler yukarıda listelediğimiz bütün bu semptomları aynı anda yaşamayabilirler. Bu semptomların hangilerini yaşıyorsanız uzman doktorunuza konuyla ilgili bilgi vermeniz, hastalık teşhisinde önemli bir faktördür.

Hamilelik Döneminde Boğaz İltihaplanmasının Tedavisi

Boğaz iltihaplanması antibiyotikler ile tedavi edilir. Antibiyotikler, enfeksiyona sebep olan bakterileri yok eden ilaçlardır. Boğaz iltihaplanmasının tedavisinde en çok kullanılan antibiyotikler, Cephalexin, Penisilin ve Amoxicillin’dir. Doktorunuzun size verdiği tavsiyelere ve sizin için uygun gördüğü dozajlara harfiyen uymanız gerekmektedir.

Antibiyotiklerin haddinden fazla alınması hem anneye hem de karnındaki bebeğe zarar verebilir. Aklınızda bulunmalıdır ki, antibiyotiklerin yetersiz şekilde alınması da enfeksiyonların tekrarlanmasına yol açar ve bu şekilde  hem anneye hem de karnındaki bebeğe yine zarar verebilir.

Bunun dışında, antibiyotikler, yükselen ateşinizin düşmesine de yardımcı olabilir.

Hamilelik Döneminde Boğaz İltihaplanması İle Evde Mücadele Etmek

Boğaz iltihaplanması ile mücadele etmek için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı çareler de vardır. Bu yöntemler, semptomlarınızı iyileştirmek için sizlere yardım eder. Yeterli düzeyde Paracetamol almanız hem ağrınızı keser hem de ateşinizi düşürür. Fakat, aspirin almaktan özenle kaçının. Ayrıca Ibuprofen de bu dönemde pek önerilmeyen bir ilaç türüdür.

Soğuk içecekler bazen boğaz ağrısını ağırlaştırabilir bu yüzden soğuk içecekleri ya en az düzeyde tüketin ya da hiç tüketmeyin. Ilık ve tuzlu suyla gargara yapmak hamilelik döneminizde boğaz iltihaplanması semptomlarını hafifleştirir. Bazı kadınlar, sıcak suya zerdeçal katarak içmenin, kendilerini rahatlattığını belirtmişlerdir. Kafein içermeyen doğal çayları içmek de sizin için faydalı olabilir. Mesela yeşil çay, papatya çayı, tarçınlı limonlu çay doğal birer ağrı kesicidir ve boğazınızdaki ağrıları dindirmenizde sizlere yardımcı olurlar.

Hamilelik Döneminde Boğaz İltihaplanmasından Korunma Yolları

Unutmamanız gerekir ki, su ve diğer içecekler vücudu sıvı bakımından yeterli düzeyde tutar. Böylece vücudunuzun hamilelik döneminde enfeksiyon kapma riskini en aza indirmiş olursunuz. İşte bu yüzden hamilelik döneminizde boğaz enfeksiyonlarından korunmak için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de ellerinizi düzenli bir şekilde yıkamaktır. Özellikle de evinizin dışında, insanların çokça olduğu yerlerde bulunduğunuz zaman.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.