Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Hamilelikte B12 eksikliği bebeğe bir eksiklik, bir kusur olarak geri dönme ihtimalini arttırıyor. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre hamile kadınlarda B12 vitamini eksikliği bebeğin sinir yolu hastalığıyla doğma ihtimalini 5 kat daha fazla arttırıyor.
B12 vitamini sinir sisteminin çalışmasında ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynuyor. Hamilelik beklerken veya hamileyken B12 açısından zengin bir diyete girmek hem gebe sağlığını hem de bebek sağlığını oldukça olumlu yönden etkiler.
B12 eksikliği hamilelikte nöral tüp defekti beyin ve omuriliği fazlasıyla etkileye doğum sorunları içermektedir. Nöral tüp defekti omurgada küçük bir açıklığa sebep olur fakat ileri ki zamanda beyninde gelişmemesine sebep olur. Bu doğum kusurları spina bifida ve anasefalidir.

Spina bifida, yeni doğanda bölgesel felce sebep olabilir. Anasefali ise beyin ve kafatasının minimum düzeyde geliştiği korkunç bir hastalıktır. Folik asit hücre yapıtaşlarının, kan hücrelerinin, sinir sistemine ait dokuların gelişmesinde etkin bir rol oynar. Bu nedenle folik asit nöral tüp defektini büyük bir miktarda minimuma indirebilir. Folik asit vücutta depolanmaz bu nedenler her gün belli bir miktar vücuda alınmalıdır.

B12 vitamini eksikliği doğum kusurlarının yanı sıra kısırlığa ve erken doğuma da yol açabilir. B12 vitamini eksikliği kansızlığa da yol açabilme ihtimalini taşırken, sinir sistemini de eksi yönde etkilediğinden yorgunluğa, unutkanlığa, moral bozukluklarına ve hatta depresyona bile sebep olabilmektedir. B12 vitaminin belirtileri ise bazı hastalıkların gelişiminin artması, depresyon, sık kilo değişimi, gereksiz duygusallığa eğilim, sosyal aktivitelere karşı ilgi azalması el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, odaklanma güçlüğü gibi durumlardır.

Hamilelikte sigara ve alkol kullanımı B12 eksikliğine davetiye çıkartıyor. B12 vitamini eksikliğini giderebilmek için et, süt yumurta, tavuk, balık, ıspanak, lahana gibi gıdaların tüketilmesi yüksek oranda yardımcı olacaktır. B12 vitamini suda eriyen bir vitamin olduğundan eti, tavuğu ve balığı pişirirken suda pişmesine ve suyunu özellikle tüketilmesinde fayda var.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.