Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları

Alkol; her ne kadar abartılmadan be belli ölçülerde tüketildiğinde sağlık açısından tehdit oluşturmadığı söylense de, bu durum hamilelik için tam tersi bir durum olmaktadır. Ayrıca da hamilelik döneminde alınan alkol hem bebek için hem de anne için en tehlikeli maddelerden bir tanesidir. Anne gebelik döneminde aldığı alkol yüzünden bebeklerinde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini ve hatta düşüklerle karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Hamilelikte anne bedeninin bebekle bir olması durumda alınan tüm maddelerin bebeğe geçmesi, ve annenin hormol salgıları her zamankinden daha fazla çalışmasından dolayı da kesinlikle anne adayının alkol kullanmaması gerek. Anne karnında büyüyen bebeğin alkole maruz kalması durumunda bebekte bazı fetal alkol sendromları  ile karşı karşıya getirir. Bu fetal alkol sendromu zihinsel, fiziksel ve davranışsal olarak birçok proplaemi yanında getirmektedir. Fetal alkol sendromları hafif öğrenme probleminden tutunda çeşitli doğumsal anormallikler bebekte görünmektedir. Ayrıca da hamilelik döneminde alının alkol miktarı ne kadar olursa olsun bebeğe büyük zararı dokunmaktadır.

Alkol hamilelikte kullanıldı mı bebek üzerinde hasarları oldukça fazladır. Bu hasarlardan bazıları; tıp adında Mikrognat olarak adlandırılan küçük çene bozukluğu ve anne karnında ve doğumdan sonra büyüme geriliği, yarık damak ve dudak gibi anormallikler de bebekte görülebilmektedir.  Ayrıca da zekâ geriliği, dikkat süresinin kısa olması, hiperaktivite, hafıza bozukluğu ve sinirlilik gibi sorunlarda bebekte meydana gelmektedir. Böbrek anomalileri, omurilik anomalileri gibi yaşam fonksiyonlarını kısıtlayan engeller oluşturmaktadır.

Hamilelikte tükettiğiniz bütün besinleri ve kötü alışkanlıklar bebeğiniz bunların hepsini alır; bu kadar basit işte! Bundan dolayı her anne adayı karnında taşıdığı canlıya karşı sorumlu olduğunu unutmamalı ve hamileliğin ilk andan itibaren alkol gibi bağımlılıklardan kurtularak gelecekte meydana gelebilecek sorunları da önlemiş olursunuz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.