Hamilelikte Ağda ve Lazer Epilasyon

Hamilelik dönemi ayrı bir dönemdir. Ruhsal ve bedensel değişimin yaşandığı özel bir zaman kesitidir. Bu dönemde yediklerimiz içtiklerimiz, yaptıklarımız ayrı bir özen gerektirir. Hamilelikte vücudun hijyenik olması da çok önemlidir. Bu hijyeni de bazı temizlik yöntemleriyle yapabiliriz. Hamilelik döneminde ağdanın yada lazer epilasyon yaptırmanın zararı var mıdır?

Hamilelik döneminde ağda yapılıp yapılmaması bazı faktörlere bağlıdır. Eğer doğum öncesinde ağda yaptırıyorsanız ve ağrı hissetmiyorsanız hamilelik döneminde de ağrı hissetmiyorsanız ağda yaptırabilirsiniz. Eğer vücudunuz alışkın değilse hamilelik döneminde ağda yaptırmak sorun olabilir. Hamilelik döneminde cilt hassaslaşır ve hormonlardan dolayı ağrı eşiği azalabilir. Böyle olunca ağda yaparken daha fazla ağrı hissedilebilir. Ağrı hissedilmesi erken doğumu tetikleyebilir. Bu yüzden ağda yaptırırken ağrı hissetmemeniz ağda yaptırabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca ağda yapılan yerin hijyenik olması, yapan kişinin de özenli davranması gerekir.

Hamilelik döneminde lazer epilasyon ve iğneli epilasyon yaptırmak tıbben çok zararlı olmasa da çok tercih edilmez. Lazer epilasyon güneş ışınına yakın bir sistemle oluşmuştur. Radyasyon içermez ama yine de lazer epilasyon hamilelik döneminde yapılmaz. İğneli epilasyonda kıl köküne akım verilir ve kıl kökü yakılır. Bu işlemde dokulara zarar verilmez. Doktorlar ilk üç ayda lazer epilasyon ve lazer epilasyonun yapılmasını doğru bulmamıştır. Lazer epilasyon  ve iğneli epilasyon uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Eğer lazer epilasyon yada iğneli epilasyon yaptırmak istiyorsanız en uygun zaman hamilelik sonrasında yaptırmaktır. Hamilelik döneminde dingin ve sağlıklı bir hayat yaşamaya özen gösterin.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.