Hamilelik Vücudu Nasıl Değiştiriyor

İnsan vücudu hamileliğin meydana gelebilmesi için, iyi geliştirilmiş olan adaptasyon mekanizmasına sahip olmaktadır. Hamileliğin meydana gelmesi halinde anne adaylarının bu zaman içerisinde kendisinde beklenmeyen değişiklikleri öğrenmesi ve bu değişimlere karşı kendini hazırlaması gerekir. Hamilelik dönemi bayanların hayatlarında bir veya birden daha fazla sayıda yaşanabilecek 9 ay süren bir dönemdir. Bu dönemde bayanların vücudunda meydana gelebilecek değişimler oldukça hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu değişimleri sıralayacak olursak;

*Relaksin olarak adlandırılan hormon lifleri gevşer ve doğum için basen bölgemiz bir miktar yayılmaya neden olmaktadır.  Bu gevşeme basen bölgemizde bir kısmı kalıcı kalsa da, çoğunlukla altı haftaya kadar kısa bir sürede içerisinde eski halinize kavuşabiliyorsunuz.

* Anne adayları hamilelik dönemlerinde kalsiyum gereksinimleri her zamankinde daha fazla ihtiyaç duyarlar. Ancak bu kalsiyum ihtiyacı karşılanmadı takdirde, vücudun kalsiyum ihtiyacı dişlerden karşılanarak dış ağrılarına neden olacaktır.

*Anne adaylarının ne yazık ki hamilelik dönemlerinde en büyük kayıpları karın bölgesinde olmaktadır. Çünkü çok fazla esneme meydana geldiğinden dolayı ve bayanların hamilelik dönemlerinde 16 kilodan daha fazla kilo almış bayanlar için göbeklerindeki dikey rektus kaslarında bir ayrılma meydana gelmektedir.

*Ayaklarda büyüme ve ayak bileklerde genellikle şişmeler meydana gelir.

*Göğüs uçları hassaslaşır. Ayaklarda kramplar meydana gelir.

*Hamilelik sırasında önemli bir diğer değişim yüzümüz, sivilce, lekeler gibi daha inatçı olan birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Çene, alın ve boyun bölgesine yayılan ve hormonal değişimlerin sebep olduğu soluk bronz görünümündeki hamilelik maskesinden bahsetmekteyiz. Ayrıca da yüzünüzden çok kilo alabilir ve bunu hızlı bir şekilde vermek istersek doğum sonrası kolajen seviyeleri düşeceğinden dolayı yüzünüzde kırışıklar meydana gelebilir. Ancak kilo vermek için fazla aceleci davranmanıza gerek yok çünkü bunların hepsi doğumdan birkaç hafta sonra normale dönecektir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.