Hamilelik Testi Nasıl Yapılır ?

Hamile olduğundan şüphelenen kadınlar için iki çeşit hamilelik testi vardır. Bu testlerden biri kan ile diğeri ise idrar ile yapılan testlerdir. Kan ile yapılan test, hastanelere veya en yakın sağlık kuruluşlarına gidilerek kan verilmesi ile yapılır. İdrar ile yapılan test ise, eczanelerden alınarak evde herkesin yapabileceği testlerdir.
Bu testleri eczanelerden alırken mutlaka son kullanma tarihi kontrol edilmelidir, son kullanma tarihi geçen hamilelik testleri doğru sonuç vermez. Bu testler, test aparatının üzerine birkaç damla idrar damlatılarak yapılır. Biraz beklendikten sonra çizgi sayısına göre değerlendirme yapılır. Test aparatının üzerinde çıkan çift çizgi hamileliğin olduğunun, tek çizgi ise hamileliğin olmadığının göstergesidir.

Ancak hamilelik durumunu öğrenmek için yapılan idrar testlerinin sonuçları %100 güvenilir sonuçlar değildir. Adet kanamaları geciken kadınlar genelde hamile olduklarından şüphelenirler. Bir kadının eğer ki adet kanaması yaklaşık bir hafta kadar geciktiyse ve idrar testinin sonucunda çift çizgi göründüyse kesin hamilelik durumu vardır denilebilir. Ancak adet kanamasının bir veya iki gün gibi kısa süreli gecikmesi söz konusuysa ve idrar testinin sonucunda çift çizgi göründüyse kesin hamilelik durumu vardır denilemez. Böyle durumlarda kan testleri daha kesin sonuçlar vermektedir.
Kan testi ile, kanda değeri yükselen hamilelik hormonları tespit edilmektedir.

Öte yandan idrar veya kan testleri yapılmadan, direkt doktora başvurulduğu zaman ultrason cihazı ile yapılan kontroller ile de hamilelik durumu kesin olarak saptanabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.