Hamilelik Sürecinde Meydana Gelen Su Yetersizliği

Hamileliğiniz sürecince, vücudunuzda meydana gelen su yetersizliğinden dolayı endişe duymalı mısınız? Cevap, evet! Su eksikliği; vücudunuzun suyu depolama hızının, onu harcama hızından daha yavaş olmasından kaynaklanmaktadır. Böylece, aldığınız su miktarından çok daha fazlasını harcarsınız. Su eksikliği, herhangi birinin sağlığı ve iyiliği için ciddi bir sorundur fakat hamile kadınlar için  özellikle daha önemli ve daha ciddi bir sıkıntıdır.

Hamile kadınların vücudundaki su miktarının yeterli düzeyde olması çok önemlidir.

Aşağıda, hamileliğiniz boyunca vücudunuzun su yetersizliğinden  korunması için yapmanız gereken bazı  ip uçlarını bulacaksınız:

Hamile bir kadın olarak sizin suya ihtiyacınız diğer insanlardan çok daha fazladır. Çünkü su, bebeğinizin sağlığında önemli bir rol oynar. Ayrıca  bu sular, hamileliğiniz boyunca bebeğinizin beslendiği plasentaların oluşmasına yardım eder.

Suyun faydaları saymakla bitmiyor.  Hamileliğiniz sürecinde vücudunuzdaki amniyotik keseleri meydna getiren de, yine vücudunuzdaki sulardır. Bu yüzden, hamileliğiniz devam ederken vücudunuzun su yetersizliği yaşamasına izin vermemelisiniz.

Hamileliğiniz Boyunca Vücudunuzdaki Su Yetersizliğinin Semptomları Ve İşaretleri

Hamile annenin sık sık ateşlenmesi, onun vücudunda yeterli miktarda su olmadığının en büyük işaretlerinden biridir. Yeterli miktarda su, vücudunuzun sıcaklığını dengeleyecektir.

Ayrıca yeterince  su içmiyorsanız, yüksek ateşlenmeyle sorunu yaşayabilirsiniz.

Vücudunuzdaki su miktarının yeterli olup olmadığını, idrarınızın renginden de anlarsınız.  Eğer idrarınız, koyu sarı bir renkte değil de berrak bir renkteyse, vücudunuzdaki su miktarı yeterli demektir. Eğer idrarınız koyu sarı ise vücudunuzun suya ihtiyacı var demektir ve bu durumda bol bol su içmelisiniz.

 

Su Yetersizliğinin Hamile Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Hamileliği döneminde meydana gelen  su yetersizliği ciddi bir hamilelik komplikasyonuna yol açar. Mesela sinir sisteminize zarar verir. Ya da siz,  vücudunuzun ihtiyaç duyduğu amniyotik asiti yeterince sağlayamazsınız. Bunun dışında, göğüslerinizdeki sütler yetersiz kalır ve hatta su yetersizliği  erken doğuma bile yol açabilir.  Dahası, bebeğiniz yeterli miktarda su ve besin ihtiyacı karşılanmadığı için, doğuştan hastalıklı bir birey olarak doğabilir.

 

Hamileyken Su Yetersizliğine Karşı Nasıl Önlem Alabilirim?

Bol bol su içmek (günde en az 8 – 12 bardak), vücudunuzun yeterince su alabilmesi için iyi bir yöntemdir. Fakat bunun dışında yapmanız gereken başka şeyler de vardır. Bu hem sizin hem de bebeğinizin su ihtiyacını karşılamanız  için çok önemlidir. Mesela, kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü kafein, sık sık idrarınızın  gelmesine  sebep olur ve bu da vücudunuzdaki suyu azaltır. Ayrıca, vücut sıcaklığınızı yüksellten ve sizi terleten aktivitelerden de kaçınmalısınız ya da çok sıcak ortamlarda bulunmamalısınız. Aslında egzersiz, anne adayları için önerilen birşeydir fakat yorucu egzersizller, hamile kadınlara faydadan çok zarar getirir. Tüm bunlar ve yetersiz su içiminiz bir  araya toplandığında, vücudunuzda su yetersizliği meydana gelir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.