Hamilelik Şansınızı Arttıran Öneriler

Hamile kalmak, çocuk sahibi olmak hemen hemen her çiftin hayalleri arasında yer alıyor. Bu hayale kavuşmak için zaman zaman çok uğraşlar vermek gerekebiliyor. Zira tamamen sağlıklı ve hiç bir sorunu bulunmayan ideal çiftlerde bile hamile kalma şansları % 20 düzeyini geçmemektedir. Bundan dolayı da bu şans en ufak bir değişiklikte ya da farklılıkta daha da düşük sonuçlar doğurabiliyor. Bundan ötürü çiftler bu şanslarını daha da artırmak isteyebilir. İşte sizler için kolayca hamile kalmanızı sağlayacak altın değerinde öneriler.

1)İlk olarak düzenli bir şekilde jinekolog muayenesine gitmenizi öneririz. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde kesinlikle doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

2) Kesinlikle sigara ve alkolü bırakmanızı öneririz. Sigara içmenin fertilite üzeride olumsuz yönleri olduğundan dolayı sigara içen kadının üreme potansiyeli azalmaktadır. Sigara içen çiftlerde tüp bebek yapma şansları dahi olmayabiliyor.
3) Doğru zamanda ilişkiye girerek, yumurtlama döneminizi takip ederek yumurtanın döllenebilme süresi 24-48 saat spermin dölleyebilme süresi ise 72 saattir. Bundan dolayı da ilişkinizin zamanlamasına dikkat etmenizi öneririz. Hamileli olasılığınızın en yüksek olduğu ilişki dönemi yumurtlamadan önceki bir kaç gün içinde gerçekleşmektedir.

4) Sağlıklı beslenerek ideal vücut ağırlığınızı koruyarak hormonal seviyelerinizin normal ölçülerde seyretmesini sağlayabilirsiniz. Yiyecek seçiminde E, C ve antioksidan özelliğine sahip olan zengin besinleri tercih etmekte fayda olacaktır.

5) Kahve hamile kalma ihtimalinizi azalttığı için, yüksek miktarlarda kahve tüketiminden kaçınmanızı öneririz. Kahve tiryakilerindenseniz ve kahvesiz yapamam diyorsanız günlük en fazla üç bardak kahveden fazla içmemek şartı ile kahve tüketebilirsiniz.

6)  Yaşam şeklinizi değiştirerek stresi uzak durmanızı öneririz. Bildiğiniz gibi stres, infertilite üzerinde olumsuz bir özelliğe sahip olduğundan dolayı, direk yumurtlamayı baskılayabilir.

7) Gün içerisinde egzersiz yapmayı ihmal etmeniz. yürüyüş. Spor sayesinde hem yağlar yakılır hem stres seviyesiniz düşer hem de hormonal seviyesiniz düşer ve hormonal işleyiş düzene girer.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.