Hamilelik Öncesinde Ve Hamilelik Sonrasında Kaygılar

Anne olmak her kadın istediği bir şeydir. Babalık sonradan öğrenilse de annelik bir içgüdüdür. Anne olmayan bir kadın bir annenin hissettiklerini az çok anlayabilir. Çocukluktan beri koruma içgüdüsüyle davranır. Bebekleriyle oynarken tıpkı küçük bir anne gibidir. Onu uyutur, besler, üstüne kıyafet giydirir. Kendi yastığını alıp bebeğini ayağında sallamaya başlar. Bu bile bir kız çocuğunun annelik kodlarıyla doğduğunun göstergesidir.

Evli çiftlerin hayali evlat sahibi olmaktır. Bunun için tedavi gören çiftler vardır. Hatta bunun için birçok operasyon geçirenler vardır. Tüm bu çabalar anne baba olmak içindir. Bir gün gelir ve hamile olduğumuzu öğreniriz. Hamilelik öncesinde bazı kaygılarımız vardır. Acaba nasıl bir anne baba olacağız, bu sorumluluğu alabilecek miyiz? Kadınlar için çekici görünmek çok önemlidir. Hamilelik kilo alımının olduğu bir dönemdir. Kadınlar kilo almaktan çok korkarlar ve artık çekici olmayacaklarını düşünürler.

Hamileliğin doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir. Bu dönemin tadını çıkarmak önemlidir. Bir daha bu dönemi belki birkaç kez yaşayacağımızı düşünürsek önemli zamanlar olduğunu bilmeliyiz. İçimizde bir canlı büyürken ve onun içimizde bizimle var olduğunu düşünürken başka şeyleri dert etmek yersiz olur. Hamilelik öncesinde bedenen ve ruhen bu döneme hazır olmak gerekir. Hamilelik sonrasında ise ayrı bir dönem başlar. Hem kendinizi hem de size emanet bebeğinizi düşünmek zorundayız. Bu sorumluluk ilk başka zor gelebilir ama sevgiyle bu dönem çok rahat geçirilebilir. İyi bir anne baba mıyım sorusuyla meşgul olmaktansa sadece sevgiyle bebeğinize yaklaşmalısınız.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.