Hamilelik Öncesi Hekime Başvurmak Gerekir Mi?

Çifter için çocuk sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren büyük sorumluluklar taşımaktalar. Çiftler hamilelik kararlarını vermeden önce kendilerini ruhsal ve fiziksel olarak hazırlamaları gerek. Bunun için anne adayının hamilelik öncesinde doktora başvuru yaparak genel bir sağlık kontrolü ve bazı testlerini tam anlamı ile yapması gerek. Çünkü anne adaylarını bekleyen ciddi sağlık sorunları olabilir ve var olan sağlık problemleri artabilir.

HAMİLELİK ÖNCESİ DOKTOR GÖRÜŞLERİ NASIL İLERLİYOR?

Hamilelik öncesi dönemlerde ilk olarak anne adayı ve eşinin bu konudaki fikirleri ve kararsızlıkları öğrenilir ve duyulan kaygılar üzerinde konuşulmaya başlanılır. Psikolojik olarak tam hazır oldukların artık tıbbı araştırmalara geçilir.

Anne adayı ve eşinin ailesinde kalıtsal olarak bir hastalığın olup olmadığı öğrenilir ve gibi durumlarda genetik danışmanlık önerilir. Ayrıca annenin daha önceden bir hastalık ya da operasyon geçirip geçirmediğine dikkat edilir. Eğer anne adayı; ilaç kullanıyorsa, sigara içiyorsa, alkol tüketimi varsa bu gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

MUAYENE GEREKLİ  MİDİR ?

Hamilelik boyunca muayene konusuna dikkat etmekte her zaman yarar vardır. Eğer kontrol sırasında jinekolojik enfeksiyona rastlandıysa öncelikli olarak bu enfeksiyonun giderilmesi için uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bunun yanı sıra myom yumurtalık kisti ya da rahim içi anormallikleri varsa da bunlar tedavi edildikten sonra hamile kalınması daha uygun olacaktır.

LABORATUVAR İNCELEMELERİ OLARAK HANGİ TESTLER YAPILMALIDIR?

Tam idrar tahlili, kan grubu tahlili, kan şekeri tahlilleri, SGOT ve SGPT, APTT, PTT, TORCH testlerinin yapılması gereklidir. Hepatit B ve herpes testlerinin yapılması da şarttır. Ayrıca anne ve ya babanın herhangi bir rahatsızlığı varsa bunlar için özel testlerin yapılması da lazımdır. Özellikle anne olmak isteyen bayanlar eğer kızamıkçık geçirmemişlerse hamile kalmadan yaklaşık 3 ay önce kızamıkçık aşısı olmaları gereklidir.

HAMİLELİK ÖNCESİ ANNE ADAYLARININ HANGİ TIBBİ PROBLEMLERİNDE DAHA HASSAS DAVRANMASI GEREKİR?

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarında kronik bir rahatsızlık ve ya genetik bir hastalık varsa ya da annenin önceki doğumlarında çocuklarında anormallikler bulunuyorsa kesinlikle böyle çiftlerin genetik danışmana danışmalarında fayda vardır.

HAMİLELİK ÖNCESİ FOLİK ASİT TAKVİYESİ GEREKLİ MİDİR?

Bebeğinizin beyin ve omurilik gelişimi için hamile kalmadan yaklaşık 3 ay ve hamile kaldıktan ilk 3 ay boyunca folik asit kullanımı gereklidir. Bunun için folik asit içeren hapların kullanımı bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Tabii şunu da unutmamak gereklidir ki folik asit haplarının şekli ve kullanılan dozlarla ilgili mutlaka doktora başvurmak gerekir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.