Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Question Mark Pregnant Belly, Pregnancy Woman Problem Thinking, Writing by Pen on White background

Hamilelik her kadının hayalidir. Ancak bilinçli ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için doğru bilgiler gerekmektedir. Hamilelik geneli dokuz ay süren fizyolojik bir durumdur.

Hamilelikte genel olarak bilinen yanlışlara değinmek üzere sizlere bir yazı hazırladık.

Hamilelikte yürüyüş anne ve bebeğe zarar verir. Bu çok klişe konu genelde yanlış bilinilmektedir. Hamileyken yürüyüş yapmak özellikle düzenli yürüyüş yapmak anne ve bebek açısından zararlı değildir. Aksine oldukça faydalıdır. Düzenli yürüyüşler size hareket kazandırır yürürken solunumunuz düzenli hale gelir ve oksijen miktarınız artar.

Sık yapılan ultrason kontrolleri bebeğime zarar verir. Bu da genelde yanlış bilinen bir konudur. Ultrason insanlar tarafından duyulmayan ses dalgaları ile çalışmaktadır. Bu ses dalgalarının herhangi bir canlıya zarar verdiği bugüne kadar ortaya konmamıştır. Ve aksine bebeğinizi takip etmek, izleyebilmek için ultrason yararlı ve gereklidir.

Hamileyken saçımı boyarsam bebeğe zararı olur. Bu kısmen doğru denilebilecek bir konudur. Bebekler in ilk üç ayı gelişimini tamamlama evresidir. Bu evredeyken saç boyatmak bebeğe zarar verir. Ama bu dönemden sonra boyatılabilir.

Hamileyken dişçiye gidilmemelidir. Hamileyken dişçiye gitmek aksine doğrudur. Düzenli sağlık kontrolleri hem sizin hem bebeğiniz için faydalıdır. Ancak hekiminiz tedavi planına başlayacaksa yine ilk üç aydan sonra bu yapılmalıdır.

Hamileyken cinsel ilişkide bulunulmaz. Başka bir durum söz konusu olmadığı zaman gebeliğin her döneminde cinsel ilişkiye girilebilir zararı olmaz.

Hamilelikte araba kullanmak sakıncalıdır. Eğer emniyet kemeriniz takılı ise araba kullanmanızda hiçbir sorun olmayacaktır.

Bilgisayar ışığı hamileyken bebeğe zarar verir. Bu da yanlış bir bilgidir. Bilgisayar ışığının hamilelikte bebeğe zarar verecek bir yapısı olmadığı yönünde tezler bulunmaktadır.

Hamilelik boyunca vitamin hapı kullanmalıyım. Hayır, buna gerek yoktur. Hatta doğal sebze ve meyvelerle beslendiğinizde bu daha yararlı olacaktır.

Hamileliğin ilk ayındaki kanamalar normaldir. Hayır, aksine bu kanamalar düşük belirtisi olabilir. Mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Bebeğiniz ve sizin için en doğru bilgiyi doktorunuz bilecektir. Düzenli kontrollerinizi aksatmadığınız takdirde sorunları en aza indirebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.