Hamilelik Döneminde Yoga Yapmanın Faydaları

Yoganın zihni dinlendiren, ruhu arındıran kendiniz için yapacağınız en güzel şey. Hayatın bizi oldukça yoran temposundan azıcık da olsa uzaklaşabiliyoruz yoga sayesinde. Huzurumuzu, sakinliğimizi, iyimserliğimizi, sağlığımızı bir nevi yogaya borçluyuz. Ruh sağlığının yanında bedenimize de birçok faydası var yoganın. Tüm sistemlerimizin sağlıklı bir şekilde çalışmasından tutun da kemik sağlığımıza, vücudumuzdaki birçok organın belli bir uyumda çalışmasına, kronikleşen bazı hastalıklardan (solunum hastalıkları, kalp hastalıkları, aşırı şişmanlık, kemik erimesi, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, depresyon) kurtulmamızı sağlamasına kadar birçok şeye faydası var yoganın.
Hamile bayanlar da öncelikle fiziklerini korumak adına gebelik esnasında çok fazla tercih ediyorlar artık yogayı. Yoga yapan hamile bayanlar hiç şüphesiz bu 9 ayı diğer hamile bayanlara oranla çok daha rahat geçiriyorlar. Yoga esnasında yapılan hareketler hamile bayanların kan dolaşımını büyük ölçüde artırıyor. Bu durum hamile bayanların yorgun, halsiz olmasını engelleyip daha dinç hale getiriyor.
Hamilelik döneminden sonra bayanların korkulu rüyası vücut sarkmalarının henüz hamilelik döneminde önüne geçilmesi sağlanıyor. Doğumdan sonra hamilelik esnasında yaptığınız yoga hareketleri sayesinde hem daha rahat kilo verecek hem de vücudunuzda sarkmalar olmayacak.
Hareketsiz hamile bayanların hareketli olanlara göre çok daha fazla yorgun göründüklerini, hemen yorulduklarını gözlemlemişsinizdir. Yoga hareketleri hamilelikteki bu yorgunluğunuzu alacaktır. Çok daha hareketli ve esnek olacaksınız. Bu da doğum sonrasındaki hayatınız için de çok önemli.
Hamilelikte alınan kilolar bayanlarda bir yük oluşturacağından ve hamilelik süreci aşırı duygusallaşacağınız bir dönem olduğundan dönem dönem aşırı strese girebileceksiniz. Ruhu dinlendiren yoga bu durumdan sizin ve bebeğinizin etkilenmemesini sağlayacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.