Hamilelik Döneminde Uzak Durmanız Gereken 5 Şey

Pregnant Woman Consultation. (Photo by: Media for Medical/UIG via Getty Images)

Hamilelik dönemi, her anne adayı için oldukça riskli bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu riskli süreçte pek çok şeyin önüne ambargo koyan doktorlar, bunu yaparken hem bebek sağlığını, hem de anne sağlığını düşünerek yapmaktadır. Aksi durumda, pek çok rahatsızlık, bu alışkanlıklara ambargo konulmadığı takdirde, oluşabilir ve hatta artabilir. Bu sebepten, bu yazımızda sizlere hamilelik döneminde uzak durmanız gereken 5 şeyi sunduk. Sizler de daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız, bir anne adayıysanız, aşağıdaki ortam ve etmenlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Sigara & Sigara Tüketen Ortam

Sigara yahut sigara tüketilen ortamlardan kesinlikle uzak durmalıdır anne adayı. Hem bebeği, hem kendisi, nefes darlığı oluşturacak tütün ve benzeri maddelerden çok kötü düzeyde etkilenebilir. Bu sebepten ötürü, evinizde sigara içiliyorsa; artık içilmemeli ve sizler genelde açık havada bulunmamalısınız. Soğuk kış günlerinde yanan kömür de, sigara kadar zararlı bir ortamın habercisidir, hem siz, hem bebeğiniz için.

Alkol İçeren Maddeler

Alkol içeren maddeler, siz ve bebeğiniz için epey zararlı bir diğer etmendir. Bu sebepten, arkadaşlarınızın ısrarı ile dahi, herhangi bir alkol içeren maddeyi hamilelik döneminde tüketmemelisiniz. Hatta, mümkünse o arkadaşlardan da uzak durmalısınız. Aksi durumda, bebeğinizin ve sizin sağlığınız alkolden kötü etkilenebilir.

Önerilmeyen İlaçlar

Doktor tarafından önerilmeyen, yan etkilerini bilmediğiniz, tanımadığınız herhangi bir ilacı kesinlikle içmeyin. Günümüz Türkiye’sinde anne adaylarının çoğu bilinçli olsa da hâlâ herhangi bir ilacı alıp, doktorunun onayı olmadan içen ve bunu gündelik hale getiren pek çok anne adayı var. Bu durum, çocuğunuzun sakat doğmasına dahi yol açabilecek kadar tehlikeli bir durumdur.

Fast Food Lokantaları

Fast food, hamilelik döneminde tüketilmesi gereken son şeylerden biridir. Aşermeniz dışında fast food ürünlerini olabildiğince az tüketmeniz, doktorunuz tarafından da tavsiye edilen durumlardan bir tanesidir. Zira, fast food üzerinde kullanılan yağların ne olduğu bilinmemekte, maddelerin içeriği hakkında tam olarak bilgi edinilememektedir.

Radyasyon İçeren Cihazlar

Radyasyon yayan ve içeren her türlü cihazdan uzak durmanız, sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Radyasyon, bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve gelişimini bozabilir. Bu sebepten, havaalanı, cep telefonu, laptop gibi araçlardan olabildiğince uzak durmanız; zor olsa da, önerilen bir diğer durumdur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.