Hamilelik Döneminde Öksürük ve Soğuk Algınlığı

Hamile kaldığınız zaman bağışıklık sisteminizde değişiklik  meydana gelme olasılığı yüksektir.  Ve bu değişiklikler genelde soğuk algınlığına ve öksürüğe sebep olur. Hamilelik döneminizdeki hastalıklar, normalden uzun sürebilir. Fakat korkacak bir şey yok çünkü soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklar bebeğinize zarar vermezler. Fakat yine de gerekli önlemleri almalısınız. Bu hastalıklara yakalandığınız takdirde bir an önce iyileşmek için gerekli tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Hamileyken Soğuk Algınlığı ve Öksürük Rahatsızlığından Kendimi Nasıl Koruyabilirim

Sağlıklı bir şekilde beslenmek ve davranmak sizi hem soğuk algınlığındn hem öksürükten koruyacak en önemli önlemlerden biridir. Besin değeri yüksek yiyecekler tüketmelisiniz, yeterli derecede uyumalısınız, basit ve düzenli egzersiz hareketleri yapmalısınız.

Buna ek olarak, doğum öncesi dönemde yeterli vitaminleri almalısınız. Probiyotikleri de ihmal etmemelisiniz. (Diğer makalelerimizde de yazdığımız gibi, probiyotikler yoğurtlarda bol miktarda bulunmaktadır).

Ayrıca ellerinizi düzenli şekilde yıkamanız da önemli bir etkendir. Eğer soğuk almış insanlarla aynı ortamda bulunuyorsanız, onlarla aynı eşyaları kullanmamaya ve dokundukları yerlere dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Bu tür ortamlardayken ellerinizi daha sık yıkamalısınız.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk algınlığınızı ve öksürüğünüzü tedavi etmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir:

  • Bolca Dinlenmek: Gün içinde kısa süreli uyumak, gece boyunca iyice uykunuzu almak ve çok fazla hareket etmeyip oturarak dinlenmek. Bu aktiviteler vücudunuzun ihtiyaçlarını gidermek için en uygun işlemlerden biridir.
  • Bolca Sıvı Tüketmek: Bolca su, meyve suyu, et ve tavuk suyu içmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıları almanıza yardımcı olacaktır.
  • Yeterince Yemek Yemek: Bolca yemek yiyemiyorsanız bile az az yiyin fakat sık sık yiyin.

Hastalığınızın tedavi edilmesi öncelikle sizin kendi rahatlığınız için önemlidir.

Bu semptomlardan kurtulmak için yapmanız gereken doğal yöntemler:

  • Havasızlığı en aza indirin: Odanıza bir nemlendirici koyun ve yatarken yüksek yastık kullanın. Ayrıca burun açıcıları kullanmanız da size yardımcı olacaktır.
  • Boğaz ağrınızı en aza indirmek için: Buz parçalarını yalayın, ılık çay için ya da ılık tuzlu suyla gargara yapın.

Normal zamanda uyguladığınız ve zararsız olan pek çok tedavi yöntemi, hamileyken bebeğinize zarar verebilir. Aşağıda bebeğiniz için en az riskli olan tedavi uygulamaları listelenmiştir. Fakat her halükarda, en az riskli olsa bile hangi tedavi yöntemini uygulamak istiyorsanız, öncelikle doktorunuza haber verin.

  • Asetaminofen (Tylenol’e benzer), baş ağrınızı – ateşlenmenizi ve vücut ağrılarınızı iyileştirir. Asiteminofen’i az miktarda kullanmalısınız ve kullanırken doğum uzmanınıza danışmalısınız.
  • Anestetik Boğaz Pastilleri, boğazınızın ağrısını kolayca dindirebilir.
  • Kodein ve Dextrometorfan’ı, öksürüğünüzü bastırmak için kullanabilirsiniz.

Doktorunuza Ne Zaman Görünmelisiniz?

Eğer yaşadığınız hastalık semptomları sizi uyumaktan ya da yemek yemekten alıkoyuyorsa, doktorunuza başvurma zamanınız gelmiş demektir. Ayrıca bu semptomlar az olsa bile birkaç gün boyunca iyileşmeden devam ediyorsa, yine doktorunuzu durumdan haberdar etmelisiniz.

Vücut sıcaklığınız 102 Fahrenheit dereceye ulaştıysa hatta bu sınırı aştıysa, derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Eğer öksürürken ağzınızdan  renksiz sümükler çıkıyorsa ve öksürürken göğsünüz sancılanıyorsa ya da hırıltı çekiyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Size en uygun olan ve bebeğiniz için en az risk teşkil eden antibiyotikleri onlar önerecektir.

Özel Bir Durum: Boğmaca Öksürüğü

Boğmaca öksürüğü, bulaşıcı bir hastalıktır. Nefes aldığınız zaman vücudunuzda aşırı bir hırıltı çıkar ve öksürdüğünüz zaman boğulurcasına ses çıkartırsınız.  Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi bütün hamile kadınların Tdap Aşısı yaptırmasını öneriyor. Bütün hamileliklerde (ikinci, üçüncü, dördüncü fark etmez) bu aşıların tekrarlanması gerekiyor. Özellikle de hamileliğinizin 27. ve 36. haftaları arasında Tdap aşısını yaptırmanız çok önemlidir.  Tdap aşısı, boğmaca öksürüğünün bebeğinize geçmesini engeller. Ayrıca bebeğinizin doğduktan sonraki ilk 2 ay boyunca boğmaca öksürüğüne yakalanmaması için onun vücudundaki direnci de arttırır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.