Hamilelik Döneminde Mide Ekşimesi

Bu makalede aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız;

 • Son zamanlarda yemek yedikten sonra göğüs bölgemde bir yanma hissediyorum. Bu bir mide ekşimesi midir?
 • Mide ekşimesi rahatsızlığından kurtulmak için ne yapabilirim?

Son zamanlarda yemek yedikten sonra göğüs bölgemde bir yanma hissediyorum. Bu bir mide ekşimesi midir?

Büyük ihtimalle çoğu kadın mide ekşimesini hayatlarında ilk defa hamilelik döneminde yaşarlar. Ve bu rahatsızlık genellikle yaygın ve zararsız olmasına rağmen, insanı çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.

Mide ekşimesi (asit hazımsızlığı ya da asit yükselmesi olarak da bilinir) bir nevi yanma olayıdır ve boğazın alt kısmından göğüslerin alt kısmına kadar uzanır. Mide ekşimesi, vücuttaki hormonal ve fiziksel değişkenliklerden dolayı meydana gelir.

Hamilelik döneminde plasenteler projestoren hormonu üretirler ve bu hormonlar rahimdeki düz kasları gevşetir. Bu hormon ayrıca yemek borusunu mideden ayıran valfleri de gevşetir. Bunu yaparken de gastrik asitlerin geri sızmasına yol açar. Bu asitlerin geri sızması sebebiyle vücuda rahatsızlık veren yanma olayı gerçekleşir.

Projestorenler ayrıca bir deniz gibi dalgalanan yemek borusu ve bağırsakların işlevini yavaşlatarak sindirimi durgun hale getirir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, karnınızda büyüyen bebek karın boşluğunuzu doldurur ve midedeki asitlere bir baskı yaparak  bu asitleri yemek borusuna doğru iter.

Çoğu kadın mide ekşimesini ve diğer bağırsak – mide rahatsızlıklarını hamileliklerinin ikinci yarısından itibaren yaşamaya başlarlar. Maalesef bu rahatsızlık, bebeğiniz doğuncaya kadar devam eder.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığından Kurtulmak İçin Ne Yapabilirm ?

Mide ekşimesi rahatsızlığınızı hamilelik döneminde tamamen bitiremeseniz bile, bu sıkıntınızı en aza indirmek için almanız gereken bazı önlemler vardır.

 • Mide ve bağırsaklarınızda sıkıntıya yol açan yiyecek ve içeceklerden sakınınız. Uzak durmanız gereken yiyecek ve içeceklerden bazıları şunşunlardır: Karbonatlı içecekler, alkol (ki hamilelik döneminde her ne olursa olsun mutlaka uzak durmalısınız), kafein, çikolata, narenciye gibi asit içeren yiyecek ve içecekler, domates, hardal, sirke, işlenmiş et, nane ve naneli ürünler, baharatlı yiyecekler, kızarmış ya da yağlı yiyecekler
 • Fazla yemek yemekten kaçının. Bunun yerine az az ama sık sık yiyin. Yiyecekleri uzun uzun çiğneyin ve ondan sonra yutun.
 • Yemek yerken çok fazla sıvı içmekten kaçının. Böylece midenizi gerilmekten kurtarmış olursunuz. (Hamilelik döneminde günde en az 8 – 10 bardak sıvı tüketmelisiniz ancak bunu yemek yerken değil de, yemek aralarında içmeniz gerekir).
 • Yemek yedikten sonra sakız çiğneyiniz. Sakız çiğnemek, tükürük bezlerini uyarır ve vücudunuzdaki asidin nötrleşmesine olanak sağlayabilir.
 • Akşam yatmaya yakın vakitte yemek yemekten sakının. Yemek yedikten sonraki iki saat boyunca yatmayın.
 • Yüksek yastıklarda yatmaya özen gösterin. Böylece mide bölgenizde oluşan asitlerin vücudunuzun üst kısmına çıkmasını engellemiş olursunuz ve böylece sindirim sisteminizin çalışmasını kolaylaştırırsınız.
 • Kilonuza dikkat edin ve uzman doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Geniş ve rahat kıyafetler giyin. Bel ve karın bölgenizi sıkacak giysilerden uzak durun.
 • Sigaradan uzak durun. Sigara aynı zamanda ciddi boyuttaki başka rahatsızlığa da sebep olur. Sigara midedeki asidi artırır. (Sigara alışkanlığınız varsa hamilelik döneminden önce bırakmanız gerekmektedir). Eğer hala sigara içiyorsanız ve bırakmakta zorlanıyorsanız, sigaranın zararlarını azaltıcı yollara başvurmak için uzman doktorunuza başvurun.
 • Magnezyum ve kalsiyum içeren antasid, rahatsızlığınızı giderebilir. Fakat bu antasidi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Çünkü antasid üreten bazıfirmalar, ürünlerinde alüminyum veya aspirin de kullanır. Ayrıca bu firmaların ürettiği antasid, yüksek derecede sodyum barındırır.
 • Eğer bu önlemler sıkıntınızı gidermekte size yardımcı olmuyorsa, uzman doktorunuza başvurarak sizin için gerekli tedaviyi yapmasını isteyiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.