Hamilelik Döneminde Kadının Cinsel Organında Oluşan Siğiller

Hamilelik döneminde cinsel organımda oluşan siğiller neyin habercisidir? Cinsel organımda siğiller oluştuğunda bebeğimin sağlığı olumsuz etkilenir mi? Bu siğillerle nasıl mücadele edebilirim?

Bu tür sorular, bebek bekleyen annelerin nefret ettiği sorulardır.

Asında hamilelik, hem bebek bekleyen anneler hem de onların aileleri için çok güzel ve heyecan verici bir serüvendir. Düzenli şekilde doktor kontrolüne gitmek, besin değeri yüksek gıdaları tüketmek, sağlığa önem vermek, doğum stresi yaşayan anne adaylarını oldukça rahatlatır.

Bu tür adımların atılması ciddi sağlık sorunu yaşayan anneler için özellikle gereklidir. Hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında.

Kadının cinsel organında çıkan siğiller, bir nevi uyarı zilleri de olabilir. Gerekli önlemleri alıp tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekebilir.

Kadının Cinsel Organında Çıkan Siğiller Ne Anlama Gelmektedir?

Dış bölgede çıkan siğiller genellikle HPV hastalığından kaynaklanır. Bu bir nevi virüstür ve cinsel ilişki yoluyla insanlara bulaşmaktadır. Cinsel hayatı aktif olan kadın ve erkeklerde görülme olasılığı %75’e kadar çıkmaktadır.

Sık sık bu hastalığa yakalanan insanlar bazen böyle bir rahatsızlık yaşadıklarının farkına bile varmazlar. Çünkü bu virüs kendi kendine iyileşmektedir ve bazı  insanlar için bir hastalık belirtisi olarak görülmemektedir. Gerçekten de genital bölgede çıkan siğiller, çoğu zaman önemli bir risk oluşturmazlar.

HPV virüsünün çok sayıda etkisi vardır ve bu etkilerden birisi de, kadınların cinsel organında siğiller oluşturmaktır. Genital bölgede çıkan siğiller çok bulaşıcıdır ve cinsel ilişki sırasında kolayca insanlara geçmektedir. Genellikle vajina ve popo çevresinde ya da vajina ve poponun  iç kısımlarında oluşurlar.

Bunların büyük çoğunluğu yumuşaktır ve ten rengindedir. Fakat boyutlarlı değişkenlik göstermektedir. Kaşıntı, yanma ve kanama dışında herhangi bir sancıya yol açmazlar.

Çoğu kadınlarda bu siğiller kendi kendine iyileşir ve birkaç ay içinde yok olurlar. Eğer bu siğiller kendiliğinden iyileşip düzelmezse, o bölgeyi sık sık temizlemek gerekir.

Bazı HPV virüslerinin çok fazla sayıda hücreyi etkilediği bilinmektedir ve bu da ne yazık ki kansere sebep olabilir. Fakat kansere sebep olan siğiller, genelde vajina bölgesinde çıkan siğiller değildir. Farklı türleridir. Ancak her ne olursa olsun, cinsel ilişkiye sık sık giriyorsanız mutlaka korunma yollarına başvurmalısınız. Sağlığınız için bu çok önemlidir.

Hamilelik Döneminde Vajina Bölgesinde Oluşan Siğiller

Eğer genital bölgenizde siğil oluşmasına yol açan HPV virüsüne bulaştıysanız, bebeğinizin sağlığı için endişelenmenize gerek yoktur.

Ayrıca bu  siğiller sadece HPV virüsünden değil, hamilelik dönemindeki stresten de kaynaklanabilir.

Ve genital siğiller hamilelik döneminizde bebeğiniz veya sizin için çoğunlukla bir risk oluşturmazlar.

HPV virüslerinin nadiren rastlanılan bazı türleri, bebeğinizin doğumunu engelleyici faktörlere sahip olabilir. Ancak genellikle henüz doğmamış bebekler bu virüs türüyle mücadele edebilecek bir yapıya sahiptir.

Ayrıca bu virüslerin erken teşhisi de, tedavinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Hamilelik Döneminde Genital Bölgede Çıkan Siğillerin Tedavisi

Hamileyken genital bölgenizde çıkan siğillerin tedavisi durumdan duruma değişmektedir. Fakat, bu siğiller hamileliğinizde herhangi bir sıkıntıya sebep olmadığı için doktorunuz bu tedaviyi doğum sonrasına kadar erteleyebilir. Bu durumda siğillerinizin hacmi daha da genişleyebilir ancak sağlığınızı herhangi bir risk getirmezler.

Bazı durumlarda doktorunuz tedaviyi ertelemek istemeyebilir. Bu durumda da güvenilir tedavi yöntemleri vardır. Mesela onları dondurmak, ameliyat veya lazerle almak gibi.

Eğer bu siğiller için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza bidirin. Böylece size o ilacın yan etkilerli hakkında gerekli bilgiyi verecektir. Hatta belki de o ilaçları hamilleyken kullanmamanızı önerecektir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.