Hamilelik Döneminde Kabızlık

Bu makalede şu soruların cevaplarını bulacaksınız;

  • Niçin kabız oluyorum?
  • Kabızlıktan kurtulmak için ne yapabilirim?
  • Hamilelik dönemindeki kabızlık, normal bir döneme göre daha tehlikeli midir?

Niçin Kabız Oluyorum?

Kabızlık, hamilelik döneminde sık görülen bir sıkıntıdır. Hamile kadınların neredeyse yarısı düşük ya da yüksek seviyede kabızlığa yakalanmaktadır.

Kabızlığa sebep olan etkenlerden biri de artan projestoren hormonlarıdır. Projestoren hormonları, vücuttaki düz kaslar ile sindirim yollarını gevşetir ve rahatlatırar. Böylece vücuttaki yemeklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine sebep olur.

Ayrıca kabızlık problemi hamileliğin devam eden dönemlerinde, büyüyen rahmin rektumlara baskı yapması sonucu daha sıkıntılı bir hal alabilir. Vücuda alınan demir takviyeleri, özellikle yüksek dozda ise, kabızlığı daha kötü bir evreye sokabilir.

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapabilirim?

Aşağıda, kabızdan kurtulmak ya da etkisini azaltmak için bazı ip uçlarını bulacaksınız:

  • Her gün tahıllı ekmek, kahverengi pirinç, fasulye, taze meyve ve sebze  gibi yüksek derecede lif içeren yiyecekler yiyin.  Her sabah iki yemek kaşığı işlenmemiş buğdayı tahılla karıştırın ve bir bardak suya ekleyin. Ve bu karışımı için. Unutmayın ki, bu karışımın sağlığınız üzerinde etkisini görmeniz için birkaç gün tekrarlamanız gerekmektedir.
  • Günde en az 6 – 8 bardak su için. Bir bardak meyve suyu içmeyi de ihmal etmeyin. Özellikle de taze sıkılmış meyve suları bu dönemde çok faydalıdır. Sabahları kalktıktan sonra bir bardak ılık su içmek de, kabızlık sıkıntınızı dindirir.
  • Düzenli egzersiz yapın. Yürümek, yüzmek, fitness bisikletine binmek ve yoga yapmak kabızlığınızın giderilmesine yardımcı olur. Kendinizi daha sağlıklı ve fit hissetmenizi sağlar.
  • Bağırsaklarınız yemekten sonra daha aktif çalışır bu yüzden yemeklerden sonra banyo yapmanız önerilir. Vücudunuzu dinleyin.
  • Ağır bir kabızlık sıkıntısı geçiriyorsanız mutlaka duş alın ve asla bunu ihmal etmeyin.
  • Eğer hamilelik döneminde aldığınız ek vitaminler yüksek dozda demir içeriyorsa (ve siz de anemi değilseniz), uzman doktorunuza başvurarak sizin için demir dozu daha az olan bir vitamin önermesini isteyin.
  • Eğer bu saydığımız yöntemler rahatsızlığınızı gidermediyse, durumunuzla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve tedaviyi almak için uzman doktorunuza baş vurmanız gerekmektedir.

Hamilelik Dönemindeki Kabızlık, Normal Bir Döneme Göre Daha Tehlikeli Midir?

Her zaman olmasa bile bazı durumlarda kabızlık hamile döneminde bir başka probleme yol açmaktadır. Eğer kabızlığınız ciddi boyuttaysa ve hem karın ağrısı hem de ishal ile dönüşümlü olarak meydana geliyorsa, ya da tuvaletteyken dışkınızda mukus ya da kan görüyorsanız, en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ayrıca tuvaletinizi yaparken vücudunuzda bir gerginlik oluşuyorsa ve dışkınız sert ve gerilmiş bir durumdaysa bu durum hemoroide yol açabilir ya da var olan hemoroidinizi daha da kötü bir hale sokabilir.Hemoroid demek, rektal bölgedeki damar şişkinliği demektir ve ülkemizde basur olarak bilinmektedir. Hemoroid ciddi derecede sıkıntı veren bir rahatsızlıktır ancak sadece çok az kısmı büyük problemlere yol açar. Çoğu hemoroid sıkıntısında, bebeğiniz doğduktan sonra rahatsızlığınız da sona erer. Fakat, eğer sancınız ciddi boyuttaysa ya da rektal bölgenizde kanama meydana geliyorsa, bu durumda uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.