Hamilelik Döneminde Fıtık

Fıtık, iç organlarımızdaki bir parçanın kaslarda oluşan boşluğa yerleşmesi sonucu oluşan bir sıkıntıdır.

Fıtığın oluşmasına en çok fırsat veren bölgeler karın ve kasık bölgeleridir.

Hamilelik döneminde oluşan fıtıklar, sancı vermediği sürece acil tıbbi sorun değildir. Fakat, yeterince tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sıkıntılara yol açabilir. Hatta hayatınızı tehdit eden boyutlara ulaşabilir.

Eğer fıtık olduğunuzun farkındaysanız ve hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da hamileyseniz, doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. Böylece sağlığınızı tehdit edebilecek  sıkıntılarınızı daha rahat önlersiniz. Bazı durumlarda, hamile kalmadan önce fıtığın tedavi edilmesi zorunluluk halini alabilir.

Hamilelikte Fıtığa Yol Açabilecek Durumlar

Fıtık, kas duvarlarınızın veya kaslarınızın zayıf olmasından kaynaklanan bir durumdur. İnsanların kasları veya kas duvarları genelde doğuştan zayıftır. Çünkü doğduktan sonra kasların zayıflaması çok görülen bir durum değildir. Fakat, bazı koşullar ve sağlık faktörüleri kaslarınızın gücünü zayıflatabilir ve böylece fıtığa yol açabilir. Çünkü kaslar, esnemeye ve genişlemeye meyillidir ve böylece incelmeleri ve güçsüzleşmeleri olasıdır. Kadınlar özellikle de hamilelik dönemlerinde fıtık sorunları yaşamaya daha meyillidir.

Fıtığa sebep olan diğer bazı durumlar aşağıdadır:

  • Ağır yük kaldırmak
  • Karın bölgesinde meydana gelen akışkanlık
  • Karın bölgesine uygulanan baskının artması
  • Küçük veya büyük tuvaleti yaparken aşırı ıkınma
  • Kronik şekilde öksürmeler ve / veya hapşurmalar

Hamilelikte Fıtığın İşaretleri

Bütün kadınlar hamilelik döneminde fıtığın işaretlerini veya semptomlarını yaşamasa bile, bazıları için bu işaret ve semptomlar hem görülebilir hem de hissedilebilir boyuttadır. Fıtığın asıl fiziksel işareti, yere uzandığınız zaman veya eğildiğiniz zaman topak şeklinde kendini gösterir.

Ayrıca fıtığın olduğu bölgedeki derinizin altında bir çıkıntı da görebilirsiniz. Fakat her fıtığın olduğu bölgede bu türden izler  görülmeyebilir.

Ayrıca tek bir bölgeye baskı yapan bir sancı da yaşayabilirsiniz. Özellikle de, hareket ettiğiniz durumlarda bu türden sancı sanki o tek bir noktada donmuş gibi hep aynı bölgeye baskı yapar.

Öksürdüğünüzde, hapşurduğunuzda, vücudunuzu döndürdüğünüzde veya yüksek sesle güldüğünüzde de aynı türden sancı yaşayabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Fıtık Tedavisi

Ameliyat, fıtığın tedavi edilmesinde tek etkili yoldur. Kas duvarları ameliyatla tedavi edilmelidir. Böylece fıtığın tekrar nüksetmesi önlenir. Fakat unutulmaması gerekir ki, hamilelik döneminde ameliyat kesinlikle ö-ne-ril-mez! Ancak ve ancak, bebeğinizin sağlığını ciddi derecede tehdit edecek boyuta ulaştıysa, işte o zaman ameliyata izin verilebilir. Böyle bir durum yoksa, doğum sonrasına kadar ertelenmelidir hatta mümkünse doğum sonrasındaki ilk 6 ayda bile ameliyat  yaptırılmamalıdır. Hamilelikte fıtık ameliyatını zorunlu kılan koşullar gerçekleştiyse, hamileliğinizin 3. ile 6. ayları arasında ameliyat olmanız, en önerilen seçenektir.

Hamileyken Fıtıktan Korunma Yolları

Fıtığı engelleyebilecek çok az yol vardır. Hamilelik tek başına, fıtığı tetikleyecek bir durum değildir ya da fıtık rahatsızlığı yaşıyorsanız onun seviyesini arttıracak bir durum da değildir. Fakat, öksürüken – hapşururken – gülerken fıtığın görüldüğü bölgedeki fiziksel durumunuzu sağlıklı bir biçimde tutmanız , fıtığınızın seviyesinin yükselmesini engeller. Bu tür durumlarda fıtık bölgelerinizi elinizle tutarak ya da fıtığın üzerine bir baskı uygulayarak fiziksel durumunuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca fıtığı tetikleyen bazı hareketleri yapmadığınız durumlarda da, fıtığınızın nüksetmesini engelleyebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.