Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde beslenmenin nasıl olması gerektiği her anne adayının kafasındaki bir soru işaretidir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için anne adayının düzgün beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Biz de sizler için hamilelik döneminde nasıl beslenmek gerektiğini araştırdık.
Hamilelik döneminde anne adayı iyi beslenmezse bebek, anne adayının vücudundaki besin depolarını tüketmeye başlar. Bu da anne adayının da bebeğin de sağlığını tehlikeye atar. Hamile kişiler, kilo almaktan korktukları için yetersiz beslenebildikleri gibi bebeğe yetmeyeceğini düşünerek gereğinden fazla besin de tüketebilirler. Bu dengeyi ayarlamak çok önemlidir.
Hamilelik döneminde aldığınız kalsiyum içerikli besinler, hamileliğin sekizinci haftasından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerin gelişimi için gereklidir. Gebelikte almanız gereken kalsiyum miktarı, normal zamanda almanız gereken kalsiyum miktarının yaklaşık iki katıdır. Peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda kalsiyum içerir. Tükettiğiniz besinlerin hijyenine de dikkat edin. Bebeğiniz merkezi sinir sisteminin gelişmesi için ilk haftadan itibaren folik asite ihtiyacı vardır. En çok ıspanak, karnabahar, yer fıstığı ve fındıkta bulunan folik asit vücutta depolanmaz. Bu yüzden her gün folik asit içeriği yüksek besinler yoluyla alınması gerekir. Gebelikte artan protein ihtiyacını karşılamak için protein içeriği zengin olan besinleri tüketmek gerekir. Hayvansal protein olarak adlandırılan et, süt gibi besinler mümkün olduğunca yağsız tüketilmelidir. Gebelikte anne adaylarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri de kabızlıktır. Günlük beslenme programınızın büyük bir bölümünü lifli gıdalara ayırmanız bu problemin ortaya çıkmasını önleyecektir. Hemen hemen tüm sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Bu besinleri her gün bolca tüketebilirsiniz. Bunların dışında kepekli ürünler de bol lif içerir; ama besinlerin bağırsaklardan emilimini azalttığı için aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir.
Son olarak hem kendi vücudunuzun hem de bebeğinizin ihtiyacını karşılamak için günde en az 10 bardak su içmelisiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.