Hamilelik Diyabetinin 5 Nedeni

Hamilelik diyabeti, anne adaylarının korktuğu en büyük hastalıklardan biri. Hamile kadınların günümüzde yaklaşık %10’u, hamilelik diyabeti yaşıyor ve bunun akabinde bebeklerinde gelişim bozuklukları, hatta düşük dahi oluşabiliyor. Aynı zamanda ani kanama, ölü ya da erken doğum, doğumsal anormaliler ve sezeryan ile doğum riskini de arttırdığı biliniyor. Bu yazımızda, hamilelik diyabetinin 5 nedeni ile karşınızdayız. Aşağıdaki nedenler, sizde de varsa, hamilelik diyabetini olabildiğince erken tanılayıp, engelleyebilmeniz mümkündür.

Farkına Varın!

Hamilelik yahut Gebelik Diyabeti adı verilen hastalığa erken teşhis konulması, en gerekli önlemlerden bir tanesidir ve gebelik diyabetini önleme yolunda atılabilecek en büyük adımlardan biridir.

Birinci Derece Akrabalarında Diyabet Riski Olanlar

Birinci derece akrabalarında diyabet riski olan ya da diyabet sahibi olan kişiler var ise; anne adayının kesinlikle gebelik diyabeti hakkında şüphesi bulunmalıdır. Bu sebepten, hamile kalmadan önce dahi belli başlı testler yapılabilir ve hamile kalmadan önce, belli başlı önlemler alınabilir.

Yaşı 30 ve Üzerinde Olan Anne Adayları

Yaşı 30 ve üzeri olan anne adaylarında gebelik diyabeti çıkması epey normal bir durum olarak bilinir. Özellikle geç yaşlarda doğum, genelde doktorlar tarafından önerilmese de günümüzde otuz yaşından sonra doğum yapan pek çok annenin olduğunu biliyoruz. Yapılabilir, ancak önlemlerin alınması gereklidir.

Daha Önce Ölü Doğum ve Düşük Yapmak

Daha önce ölü doğum ve düşük yapmış anne adaylarının kanında gebelik diyabeti rahatsızlığı bulunabilir. Bu sebepten, hamile kalmadan önce, düşük akabinde testler gerçekleştirmeniz ve bu düşüğün asıl nedenini öğrenebilmeniz gereklidir.

Gizli Şekeri Olan Anne Adayları

Gizli Şeker sahibi anne adaylarında genellikle gebelik diyabeti oluşur. Bu sebepten, hamilelik dönemi başlamadan önce, bu gizli şekerin de kontrol altına alınması ve akabinde gebelik diyabetinin yok edilmesi elzemdir.

Kilolu ve Şişman Anne Adayları

Kilolu ve şişmansanız, hamilelik sürecinde ise hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız kesinlikle gebelik diyabeti testi yaptırmanız gereklidir. Gebelik diyabetinin en büyük nedenlerinden biri kilolu ve şişman olmaktır ve hızlı kilo alan bir anne adayı, testlerini zamanında yaptırmadığı takdirde kötü senaryolar ile karşılaşabilir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.