Hamilelik belirtisi adet belirtisiyle aynı mı?

Adet Olacağınızı Düşünürken, Hamile Olmayasınız? Birçok kadın hamilelik belirtisi ile adet belirtisini birbirinden ayırt edemediği için hamile olduğunun bile farkına varamayabiliyor.

Birçok kadın hamilelik belirtisi ile adet belirtisini birbirinden ayırt edemediği için hamile olduğunun bile farkına varamayabiliyor. Hatta öyle ki, ilk üç ay içinde vücutta hiçbir değişiklik gözlenmediği için kadınlar hamile olduğunu anlayamıyor. Hamilelik belirtisi adet belirtisiyle aynımı? Sorusuna cevap ararken her geciken adet periyodunun da hamileliğe işaret etmediğini bilmek gerekir. Evet, genellikle gecikmeniz halinde hamile olmanız yüksek bir ihtimaldir ama bu sadece gününüzün birkaç gün geçmesi ve gecikmeli olarak gelmesi de olabilir.

Peki, bu noktada hamilelik belirtisini adet belirtisinden nasıl ayırt edebilirsiniz? Her ay olduğunuz kanamalardan farklı olarak daha az kanamanızın gelmesi, süresinin uzaması ya da kısalması gibi belirtiler birer ipucu olabilir. Ayrıca bunların dışında zaten adet dönemimde de memelerimde hassasiyet oluşuyor deyip dikkat etmemeniz size hamileliği işaret ediyor olabilir. Mesela dikkat ettiğinizde meme uçlarınızda büyüme ya da renginde belirgin şekilde koyulaşma hamileliğinizin habercisi olabilir.

Hamilelik belirtisi adet belirtisiyle aynı mı?

Bu sorunun bir başka cevabı da adet dönemlerinizde her zamankinden farklı olarak karnınızda şişkinlik hatta hassasiyet bile hissedebilirsiniz. Baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi durumlar da gebeliğin habercisi sayılabilirler. Bunların yanı sıra kendinizi yorgun hissedebileceğiniz gibi her zamankinden fazla uyumak isteyebilirsiniz. Ayrıca belki adet döneminize yormayacağınıza bir başka önemli detay da vajinal akıntılarınızın her zamankinden fazla olmasıdır.

Bütün bu şüphe unsurlarını sadece ve sadece adet döneminize yormak yerine gebelik olma ihtimalini de düşünmelisiniz. Evet, bunların hiçbiri kendi başına kesin gebeliğin net cevabı değildir fakat şüphelenmek için fazlasıyla yeterlidir. Sizi acabada bırakan bu soruların cevabını bulmak için eczaneden alacağınız basit bir test size yardımcı olabilir ya da doktorunuzdan alacağınız bir randevu size kesin cevabı verecektir. Dikkatinizi çeken her ihtimali değerlendirmenin önemi büyüktür, bu bazen hamilelikle bazen sadece sizin hüsnü kuruntunuzla bazen de farklı bir rahatsızlıkla sonuçlanabilir. Kısacası gözünüze çarpanı göz ardı etmemeli ve sonuçlandırana kadar peşinden gitmelisiniz. Böylece sağlığınız için en doğru olanı yapmış olacaksınız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.