Hamilelik Belirtileri ve Vücuttaki Değişimler

Hamilelik belirtileri nelerdir, Hamilelik belirtilerinin vücudunuzda yarattığı değişimler nelerdir?

Hamile kalmış olabileceğinizi düşünüyor musun? Testten önce gebe kaldığınıza işaret edebilecek bir takım belirtiler mevcuttur. Her kadının tamamen farklı gebelik deneyimi vardır. Bazı kadınlar her semptomdan muzdaripken, bazıları vücutlarında herhangi bir fiziksel değişiklik olmaksızın gebe kaldığını öğrenebilir. Peki hamileliğin en sık görülen belirtileri nelerdir?

Sindirim sistemindeki hamilelik belirtileri

Progesteron hormonunun yüksek seviyeleri kabızlığa neden olabilir kabızlık gebeliğin erken dönemlerinde sıklıkla görülen bir belirtidir. Bununla savaşmak için bol su için, egzersiz yapın ve yüksek lifli bir diyet tüketin.

Çoğu gebelikte sık idrara çıkma durımu gebeliğin altıncı veya sekizinci haftasında başlar ve değişen hormon seviyelerine bağlı olarak artıp azalır. Çok uzun süre boyunca devam etmesi halinde doktorunuzla konuşun, bu durum bir şeker hastalığı veya üriner sistem enfeksiyonunun belirtisi olabilir.

Sabah bulantısı ve kusma her kadını etkileyen bir gebelik belirtisi değildir ancak çoğu gebe kadın için hormonları midenin boşalmasını yavaşlatması sebebiyle bulantı hissi yaygındır. Sabah hastalığı olarak adlandırılırken bu durum günün her saatinde görülebilir. Yine bu dönemde en sevdiğiniz yemeklere karşı dayanılmaz bir iğrenme duygusu yaşayabilirsiniz. Kokuları dayanılmaz hale gelebilir. Bu durumda değişen hormon seviyelerinin sindirim sistemine etki ettiği bir hamilelik belirtisidir.

Ruhsal ve fiziksel durum

Tıpkı adet döneminiz boyunca ruh hali değişiklikleri yaşayabileceğiniz gibi, gebeliğinizin ilk üç ayı boyunca kendiniz de bir takım ruh hali değişikleri bulabilirsiniz. Bazen bir ağlama krizi ile kendini gösteren bu duygusal karışıklık bazen içine kapanıklık yada sessizlik ile ortaya çıkabilir. Diğer belirtiler ile beraber görülmesi halinde bu durum da gebelik belirtisi olarak sayılabilir. Bu dönemde yaşanacak stresin bebeğe zarar verebileceğini ve gerekirse bir psikologdan yardım alabileceğinizi unutmayınız. Gebelikte fiziksel sağlık kadar ruhsal sağlık da büyük önem taşımaktadır.

Kendinizi çok yorgun veya halsiz hissetmeniz de bir hamilelik belirtisi olabilir Özellikle erken gebelik dönemlerinde kan hacminin artışına bağlı olarak görülen halsizlik sık görülen bir durumdur. Yorgunluk durumunda yüksek proteinli yiyecekleri tüketmeye çalışın ve doktorunuzun tavsiyesi ile demir takviyeleri alın. Yatak istirahati bu dönemde oldukça önemlidir. Yorgunluğa eşlik eden bel ve baş ağrısı da hamilelik belirtileri arasındadır.

Beyaz akıntı olarak adlandırılan vajinadan gelen sızıntı da hamilelik belirtileri arasında olabilir. Korunmasız ilişkiye girdiyseniz ve yakın zamanda beyaz akıntıya eşlik eden gebelik semptomunuz var ise hamilelik durumundan şüphe edebilirsiniz. İmplantasyon kanaması adı verilen ve yumurtanın rahime yerleşirken yol açtığı kanama da yine gebeliğin erken belirtilerinden bir tanesidir.

Göğüslerde görülen gebelik belirtileri

Gebelik belirtilerinden bir tanesi de göğüs deki kahverengi kısmın daha koyu hale gelmesidir. Hormon değişikleri ile beraber vücudun daha fazla pigment hücresi üretmesi memelerin çevresindeki kahverengi alanın koyulaşmasına neden olabilir. Bu durum tek başına bir gebelik belirtisi olarak değerlendirilmese de diğer belirtiler ile beraber görüldüğünde hamilelik şüphesi uyandırabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde göğüslerdeki şişkinlik ve hassasiyet de sıklıkla gözlemlenebilir. Adet öncesi belirtiler ile karıştırılabilen bu durum gebeliğin erken belirtilerinden bir tanesidir. Göğüslerinizde aşırı bir hassasiyet ve şişkinlikle beraber ağrı yaşıyorsanız birkaç gün bekledikten sonra en yakın sağlık kuruluşuna giderek hamilelik testi yaptırabilirsiniz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.