Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri her bayanda aynı şekilde görülmüyor. Bazı bayanlarda bazı belirtilerin şiddeti daha hafifken olabiliyorken hatta bazı belirtiler hiç görülmeyebiliyor. Bazı kadınlar vücutlarını çok iyi tanır ve en ufak bir değişikliği fark ederden bazı hanımlar ise ilk adetlerini kaçırana kadar fark etmezler. İlk hamileliğinizde ve sonraki hamileliklerinizde en çok görülen gebelik belirtilerini;

BULANTI: Genellikle erken gebeliklerde özellikle 6 ile 12 haftalarda ve en çok sabahları ya da öğleden sonra veya tüm günde hissedebilirsiniz. Gebeliğin başlangıcında ortaya çıkan belirtilerin başında gelmektedir.

BAŞ DÖNMESİ: Yorgunluk ve bulantının kan basıncının ani düşmesi ile meydana gelen baş dönmesi hamile olduğunuzun belirtisi olabilir.

AŞERMA: Belirli içecek ve gıdalara karşı aşermeler gebeliğinizin belirtisi olabilir. Daha önce hiç yemediğiniz içmediğiniz yiyeceklere karşı aşırı bir hassasiyet ve canınız çekiyorsa hamile olabilirsiniz.

YORGUNLUK: Gebelik öncesine mukayeseyle çoğu kadın kendisini daha yorgun ve bitkin hissedebiliyor. Bu bir hamilelik hormonu olan Progesteron’ un yükselmesinden kaynaklanıyor olabilir.

AKINTII: Gebeliklerde meydana gelen hormonal değişimlerin bir başka etkisi de fazla akıntıların meydana gelmesidir. Bu durum özellikle hormonların etkisi ile vajinal bölgenin gevşemesine ve dolaşımının artmasından doğmuş olabilir.

ARTAN VÜCUT ISISI: Hamilelikte vücutta meydana gelen ısı artışı gebeliğin bilindik belirtileri arasında yer alır.  Ateşinizin yükseldiğini düşünüyor olabilirsiniz hatta hasta olduğunuzu düşünebilirsiniz. Aşırı bir vücut ısı fazlalığı varsa kesinlikle bir doktora başvurmanızı öneririz.

MİDE EKŞİMESİ VE KABIZLIK: Rahminiz şişerek mideye baskı yaparak ve devamında olarak mide ekşimesi yaşıyorsanız, vücudunuzda farklılığa neden olan gebelik hormonları da sindirim sisteminizi zorlaştırabilir. Bu durum hamile olduğunuzun bir işareti olabilir.

MEMELERDE BÜYÜME: Gebeliğin erken döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler hassasiyet, göğüslerde büyüme ya da hafif ağrıya neden olabiliyor. Bu durum bazı anne adaylarında meme uçlarında renk değişikliği de meydana gelebiliyor.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.