Hamilelik Belirtileri İdrar Rengi ve Sıklığı

Anne adaylarında gebelik belirtileri arasında oluşan bir diğer etken ise sıklıkla idrara çıkma durumu olmaktadır. Hamilelik belirtileri idrar kapsamında birçok kadının ortak şikayeti olan sıklıkla tuvalete çıkma isteği yer almaktadır. Hamilelik belirtileri içerisinde birçok nedene bağlı olan farklı duygular anne adaylarının kendilerini bu şekilde vücut sinyallerinden hamile olduklarının farkına varmalarını sağlamaktadır. 

İş arkadaşları, aile veya yakın çevreden herhangi birinin anne adayının sürekli tuvalete çıkmasındaki bu sıklığı merak etmekte ve buda anne adaylarını olabildiğince rahatsız etmektedir. Eğer sıklıkla idrara çıkıyor, aynı zaman’da idrarınız koyu veya koyu sarı renklere çalıyor ise büyük bir ihtimal gebesiniz ve en kısa zamanda doğum uzmanına görünerek bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri İdrar Rengi ve Sıklığı

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İDRAR SIKLIĞI

Hamilelik evresi tamamen farklı belirtiler içerisinde yer almakta olup, hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere özelliklede idrara sıklıkla çıkmayla ilgili bir başlangıcı temsil etmektedir. Sürekli idrara çıkma durumu kadının hamile olduğuna işaretken, bu durum aynı zaman’da gebe olmadığınızın ve buna dayalı olarak farklı rahatsızlıklarınızın doğmasına da işaret olabilmektedir. Bu kapsamda idrar ve hamilelik arasında bir bağ kurmak gerekirse bunun için bir takım idrar durumlarını da iyi bilmeniz gerekmektedir. Sıklıkla idrara çıkmak her ne kadar hamileliğin öncü belirtilerinden biri olsa da bu durumda idrarın rengi en az idrara çıkma sıklığınız kadar önemli olmaktadır. Daha detaylı olarak merak ettiğiniz Hamilelik Belirtileri Nelerdir Konumuzu okumak için TIKLAYIN

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İDRAR RENGİ

Hamilelik evresinde idrarın rengi birçok önemli ve birbirinden farklı gidişatların göstergesi olabilmektedir. Sağlık açısından herhangi bir konunun renk değişimi genel olarak hastanelere kadar taşınan bir vaka olmaktadır. Bu durum aynı zaman’da idrar içinde geçerli olup, farklı hastalıkların habercisi olduğu gibi anne adaylarının tatlı bekleyişi olan hamilelik belirtileri kapsamını da oluşturmaktadır.

Sarı veya Neon Sarı İdrar: Anne adaylarının vitamin takviyesi olarak aldıkları bu tür ilaçlarda suda çözülen ve B2 vitaminini kapsayan riboflavin barındırmasıyla ortaya çıkan parlak renkli sarıya çalmaktadır.

Altın Rengi veya Koyu Sarı: Konsantre olarak çok koyu bir renge çalan idrar rengi genellikle vücudun susuz kaldığını işaret etmektedir. Bu aynı zaman’da B vitamini kapsamında yer alan besin takviyelerinin kullandığını göstermektedir.

Kırmızı veya Pembe İdrar: Bu gibi durumlar tehlike arz etmektedir ve en kısa zamanda doktorunuza başvurarak bu konu hakkında kendisine şikayetinizi dile getirerek doktorunuzun tavsiyelerini ve buna dayalı olarak tedavilerine ayak uydurmalısınız.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İDRARDA YANMA

Anne adaylarında idrar esnasında acı çekmeye dayalı olarak oluşan yanma rahatsızlıklarını ortaya çıkarmaktadır. Bu durumun aynı zaman’da birçok farklı nedene bağlı olarak değişiklik gösterdiği de görülebilmektedir. İdrar yanmasına neden olan bel soğukluğu, ülser, mesane tümörleri ve çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarında bu çerçeve de yer almaktadır. İdrar yolu sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan bu durum kişinin hiçbir şekilde idrarını tutarak sıkılım bir hale gelmemesi gerekmektedir. Bu durum böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarını da ortaya çıkarabilmektedir. Gebelik döneminde idrarda yanma durumunu ortaya çıkaran sistit durumlar ihmal edildiği vakit farklı problemleri de beraberinde getiren bir etken haline gelebilmektedir. Bu durum kronikleşen bir yapı içerisinde anne adayında böbreklerde kalıcı hasar ve mesane bölgesinde de aynı şekilde hasarlar meydana getirerek çeşitli hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda kadınların büyük bir çoğunluğu yaşamları çerçevesinde sistit geçirmişliği görülmektedir.

İdrar Rengindeki Koyuluk Bir Hamilelik Belirtisi midir?

Herhangi bir şikayetten dolayı doktora gittiğinizde genellikle bir idrar testi yaptırmanızı isteyecektir. Hemen her doktorun bunu istemesindeki temel sebep, idrar renginizin nasıl bir sorun yaşadığınızla ilgili ip uçları vermesidir. Çünkü idrarınızın rengi değiştirip farklı tonlarda olması bir şeylerin belirtisi olabilir. Peki, nedir bu idrar renginden anlaşılabilen hastalıklar? Mesela, idrar yollarınızla ilgili bir enfeksiyon problemi yaşıyorsanız idrar renginize bakılarak bu anlaşılabilir. Ya da hormonlarınızla ilgili bir sorununuz varsa onu da öğrenebilmek mümkündür. Hatta çağımızın kabusu olan kanser hastalığı ile ilgili de ilk bulgular idrar renginizin açık ve koyu olmasından anlaşılabilir.

İdrarınızın Koyulaşması Mutlaka Hamile Olduğunuzu Göstermez

Hamilelik belirtisinde idrar rengi, yoğun olup olmaması ya da kokulu olması gibi durumlar pek etkili değildir. Yani bunlar hamile olup olmadığınızı söylemez ancak ilk bulgular ışığında doktorunuzun bundan şüphe duymasına sebep olabilir. Elbette bu duruma netlik kazandırmak için bu şüphenin üzerine gidip gerekli testleri yaptırmak gerekir. Bu testleri yaptırıp sonuçları ile birlikte doktorunuza gitmeniz halinde zaten gebe olup olmadığınızı birinci ağızdan net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tabi hamilelik belirtisinde idrar rengi bunu anlamanın ya da şüphe duymanın tek yolu değil elbette. Bunun yanı sıra sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyor olmanız da buna işaret ediyor olabilir. Tabi bunun yanı sıra renginin her zamankinden koyu olması ya da kokuyor olması da bir başka belirtileridir. İdrar dışında en net belirtirlerinden olan mide bulantısı ya da sürekli yorgun hissetme hali gibi durumları da göz ardı etmeden netlik kazandırmakta fayda vardır.

İnternetten yapacağınız küçük bir araştırma ile bunların hamilelik belirtisi olabileceğini ve en azından iki-üç tanesinin sizde bulunması halinde gebe olmanızdan şüphe duymanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Zaten bunlar yıllarca kulaktan kulağa gelen ve annelerinizden de duyabileceğiniz en net belirtilerdir. Tabi idrar rengi ve kokusu gibi detaylar gebeliğinizden tam olarak emin olmanızı sağlamasa da şüphelenmeniz için yeterli sebeplerdir. Her şekilde göz ardı etmemeli ve belki de sandığınızdan farklı olarak başka hastalıkların habercisi olabileceğini de unutmamalısınız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.