Hamileliğin ilk Haftalarında Kanama

Anne adayları bu durum üzerine hamilelik belirtileri kanama olur mu sorusuna cevaplar arayarak çözümler üzerine odaklanmaktadır. Uzmanlar tarafından hamilelikte kanama belirtisi üzerine yorumlanan ve en çok merak edilen tüm sorulara ışık tutarak siz anne adaylarına daha faydalı ve buna bağlı olarak gerçek bilgileri olabildiğince sunacağız

Hamilelik belirtileri arasında sıklıkla görülen kanama durumu birçok farklı süreç içerisinde yer alan ve bu durumlara bağlı olunarak anne adaylarında erken gebelik belirtisini ortaya koymaktadır. Anne adayları bu durum üzerine hamilelik belirtileri kanama olur mu sorusuna cevaplar arayarak çözümler üzerine odaklanmaktadır. Uzmanlar tarafından hamilelikte kanama belirtisi üzerine yorumlanan ve en çok merak edilen tüm sorulara ışık tutarak siz anne adaylarına daha faydalı ve buna bağlı olarak gerçek bilgileri olabildiğince sunacağız. Konumuzun devamında sizlere uzmanlar tarafından gözlemlenmiş kanama belirtileri ile ilgili bilgileri sunacağız.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ KANAMA OLUR MU?

Hamilelik evresinde kanama durumu meydana gelebilmektedir. Bu vakanın bir diğer ismi ise yerleşme kanaması olarak ta tanımlanmaktadır. Bu duruma dayalı olarak anne adayı 10 haftalık gebelik sürecinde sürekli kanama durumuyla karşı karşıya kalabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan anketlerde bebeğini sağlık bir şekilde dünyaya getiren annelerin %25-30’luk bir oranı az ve çok fazladan kanamalı bir dönem geçirdiğini dile getirmiştir. Bebek ilk anne rahmine düştüğü vakit ve annenin adet gecikmelerinde bile olmayan bu dönem zarfında lekelenme durumu meydana gelmekte olup, rahim içine oturma esnasında kılcal bir damarın çatlayarak kanama geçirdiği evreyi ortaya çıkarmaktadır.

HAMİLELİK BELİRTİSİ KANAMA NE ZAMAN OLUR?

Anne adaylarında görülen kanama olayı ilk haftada belirti olarak kendini gösteren ve bu süreç doğrultusunda ilk 10 hafta boyunca sıklıkla görülmekte olan bir durumdur. Hamilelik belirtisi kanama ne zaman olur sorusuna kısaca ilk haftasında başladığını sizlere öncelikli olarak sunalım. Bu evrenin 10-12 haftalık süresi boyunca da durmadan görülen bir belirti durumu olduğunu da unutmamalısınız. Bunlar dışında bazı kanamalar daha farklı faktörleri doğurabilmektedir. Özelliklede rahim ağzında oluşan yaralar veya buna bağlı enfeksiyon durumlarında da kanamalar meydana gelebilmektedir. Hamileliğin erken dönemlerinde yaşayacağınız kanama durumlarınca doktorunuzun alttan muayene olarak ta tabir edildiği pelvik muayenesini yapabilir. Bu durum ne sıklıkla kanama geçirdiğinizi ve buna bağlı olarak ne denli bir kan kaybettiğinizi öğrenebileceksiniz. Bu duruma bağlı olaraktan doktorunuzun size doğrultacağı ağrılarınızın olup olmadığı, var ise ne denli bir şiddetli ağrılarınızın olması üzerinedir.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ VE ADET KANAMASI

Birçok anne adayının merak ettiği ve sürekli olarak araştırmakta olduğu hamilelik belirtileri ve adet kanaması konularını sizler için özenle hazırlayarak konumuzun devamına ekledik. Hamileliğin bilinen en önemli ve en erken belirtileri arasında yer alan etken adet gecikmesi olmakta. Aynı zaman’da bu durum erken belirtiler olarak ta sizlere erken gebeli belirtileri çerçevesinde yer almaktadır. Belirtileri sizlere bildirmeden önce adet kanaması nedir ve ne denli bir işlem görmektedir? Buna değineceğiz. Adet kanaması vücutta oluşan rahim içi tabakasında meydana gelen dokuların kan şekliden atılmasıdır. Bu yönergede yer alan adetin bir diğer bilinen adı ise “regl” olmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Anne adayında oluşan yorgunluk ve iş yapmama isteği
Memelerde büyüme, göğüs uçlarında renk değişikliği
Göğüs bölgesinde aşırı hassasiyet,
Mide bulantısı ve kusma,
İştah açılması ve bir takım yiyeceklere karşı tiksinme duygusu,
Sıklıkla idrara çıkma isteği,
Akıntı renginde değişiklik,
Ağır idrar kokusu,
Baş dönmesi ve kusma isteği,
Ruh halinde farklı değişimler,
Hafif kanamalar,
Adet gecikmesi,
Mide Ekşimesi ve kabızlık,
Kokulara karşı hassasiyetlik,
Kişide vücut ısısının yükselmesi,
Karın bölgesinde şişkinlik,
Cinsel istek arzuları
Aşerme

Hafif Vajinal Kanama Ya da Lekelenme

Hamileliğin herhangi bir sürecinde yaşanan vajinal kanama dikkat edilmesi gereken bir husustur. Hamileliğin 6. haftasında lekelenme ise beklenen bir belirtidir. Lekelenme (çok hafif kanama, reglin son günündeki gibi) yumurtanın yerleşmesi , cinsel birliktelik, düşük, dış gebelik ya da enfeksiyon sebebiyle yaşanabilir.

Lekelenmenin birçok farklı sebebi olmasından dolayı lekelenme yaşadığınızda doktorunuza danışın. Hamileliğin 6. – 10.haftasında vajinal kanama yaşamanız durumunda doktorunuz ile irtibata geçmeniz tavsiye edilir. Doktorunuz fizik muayene, ultrason ve kan testi ile kanamanın neden gerçekleştiğini değerlendirecektir.

Lekelenme genelde normal bir belirti olup endişe verici bir durum değildir fakat sonradan üzülmektense, öncesinde doktorunuzla irtibata geçmeniz iyi olacaktır.

Hamile kadınların birçoğu 6. haftada kanama ya da lekelenme yaşar. Bunlardan yarısı sonrasında düşük yaşar. Eğer ultrasonda bebeğinizin kalbi normal atıyorsa, gebeliğiniz muhtemelen sağlıklı bir şekilde devam ediyor anlamına gelir. Eğer kanamanız şiddetliyse ve herhangi bir ağrı şikayetiniz varsa fakat doktorunuza ulaşamadıysanız direkt Acil Servis’e gidin.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.