Hamileliğin Erken Belirtileri

Belki de şu an hamilesinizdir? Bazı semptomlar sizin belki de birkaç haftadır hamile olduğunuzu gösterebilir. Ancak siz bunun farkında değilsinizdir.

Aslında her 10 kadından 7’si, hamileliklerinin 6. Haftasına girene kadar bazı hamilelik semptomlarını yaşayabilirler.

Eğer adet dönemine girmiyorsanız ya da adet döneminiz bir aydan diğer aya sarkıyorsa, ne zaman adet dönemine gireceğinizi önceden kestiremeyebilirsiniz. Ancak aşağıdaki semptomlardan herhangi birini ya da birilerini gösteriyorsanız  (hepsini göstermeseniz bile) , ve ayrıca  adet döneminize hala girmemişseniz, hamile kalmış olma olasılığınız çok yüksektir. Emin olmak için mutlaka bir hamilelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

(Eğer hamileyseniz, sağlığınızla ilgili gelişmeler açısından sitemizi daha sık ziyaret etmeniz hem sizin için hem bebeğiniz için çok önemlidir.)

Hamileliğin En Önemli 10 Semptomu

(En düşük semptomdan en kuvvetli semptoma doğru sıralanmıştır)

10 – Yemeklerden Tiksinmek

Eğer yeni hamileyseniz, bir sandviçten ya da kahve kokusundan tiksinmeniz mümkündür.

Ağzınıza aldığınız bir yiyeceği hemen tükürmek zorunda kalabilirsiniz. Tam olarak sebebinin ne olduğu bilinmemesine rağmen, vücut sisteminizdeki östorojen artışından dolayı mide bulantısının meydana geldiği  düşünülmektedir. Şimdiye kadar zevkle yediğiniz yiyecekler bile bu durumda kusmanıza sebep olabilir.

9 – Ruh Hali Değişkenliği

Hamilelik döneminde ruh halinizde görülen değişimler normal bir durumdur ve hormon seviyelerinizin değişmesinden kaynaklanmaktadır. Hormonlarınızdaki değişimler beyninizdeki kimyasal bağlantıları da etkilemektedir. Herkesin bu duruma gösterdiği ruh hali tepkisi birbirinden farklı olabilir. Bazı anne adaylarında duygu yoğunluğu görülürken (bu duygu yoğunluğu iyi veya kötü yönde olabilmektedir) bazılarında ise depresyona ve tedirginliğe yol açabilmektedir.

Not: Eğer kendinizi kötü ve umutsuz hissediyorsanız ya da gündelik sorumluluklarınızı yerine getiremeyecek duruma düştüysenz, veya  kendinize zarar veren düşüncelere kapılıyorsanız mutlaka  uzman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

8 – Karın Şişkinliği

Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen hormonal değişiklikler, vücudunuzda şişkinlik hissine yol açabilir. Bu his, bazı kadınların adet döneminden hemen önce hissettikleri şişlik hissiyle benzerlik göstermektedir.

7 – Sık Sık İdrara Çıkma

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra meydana gelen hormonal değişiklikler, böbreklerinize pompalanan kan miktarının artmasına sebep olur. Bu yüzden mesane torbalarınız çok sık dolar ve daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Bu durum hamileliğinizin ilk 6. haftası ile 3. Ayları arasında görülebilir.

Sık idrara çıkma ihtiyacı hamileliğiniz boyunca devam edebilir hatta daha da artabilir. Vücudunuzdaki kan hacmi hamilelik döneminde oldukça artmaktadır ve bu da böbreklerinizin daha sıkı çalışmasına ve böbreklerinize gelen sıvıların artmasına yol açar. Karnınızdaki bebek geliştikçe ve mesanenize daha fazla baskı yapmaya başladıkça, bu sıkıntınızın yoğunluğu da artar.

6 – Yorgunluk Hissi

Aniden bir yorgunluk mu çöküyor? Hatta bitkin bir hal mi alıyorsunuz? Hiç kimse, hamileliğin erken dönemlerinde hissettiğiniz yorgunluğun asıl sebebini bilemez. Ancak, vücudunuzda artmakta olan projesteron hormonu, uykusuzluğa yol açar.

Elbette sabah yorgunluğu – hastalığı ve ayrıca gece sık sık idrara çıkma halleri de, uyuşukluğunuzu artırabilir.

Eğer hamileliğinizin 3. – 6. Aylık periyoduna girdiyseniz, kendinizi daha enerjik  hissetmeniz gerekmektedir. Ancak yorgunluk hissi, hamileliğinizin son dönemlerinde tekrar görülebilir. Çünkü karnınızda sürekli bir ağırlık taşıyor durumda olursunuz. Ve bu durumda geceleri uyuyamama sıkıntısı baş gösterir.

5 – Şişkin ve Dik Göğüsler

Hamileliğin ilk işaretlerinden biri de acıyan ve hassasiyeti artmış göğüslerdir. Sebebi yine, hormon değişikliklerinden kaynaklanır. Şişkinlik ve sancı hissi, adet dönemlerinizden hemen önce meydana gelen durumla benzerlik göstermektedir. Bu sancının,  hamileliğin ilk 3 aylık döneminden sonra azalması beklenmektedir. Çünkü artık vücudunuz hormonal değişikliklere alışkanlık kazanmış olacaktır.

4 – Mide Bulantısı

Bazı kadınlar için sabah yorgunluğu ya da hastalığı bir ay bile sürmez.  Diğer kadınlarda ise bir iki hafta erkenden başlayabilir. Mide bulantısı ise sadece sabah hastalığı olarak görülmemelidir.  Gün içerisinde veya gece yarılarında da görülebilir.

Genellikle kadınlarda, hamileliklerinin 3.- 6. Aylık periyodunda mide bulantısı rahatsızlığı azalmaya başlar. Diğer çoğunluğunda ise bu süre bir ay daha devam edebilir. Ancak sadece şanslı bir azınlık, mide bulantısı rahatsızlığından tamamen kurtulabilir.

3 – Adet Dönemi Atlaması

Eğer adet dönemleriniz bugüne kadar tam zamanında gerçekleşmediyse;  sürekli erteleniyor veya erkenden meydana geliyorsa, yukarıdaki semptomlardan herhangi birine de sahipseniz, hamilelik testi uygulama vaktiniz gelmiş demektir.

2 – Bazal Vücut Isınız Yüksekse

Eğer bazal vücut ısınızın grafiğini çıkartıyorsanız ve bu sıcaklığınızın 18 gün içinde düzenli olarak arttığını görüyorsanız, muhtemelen hamile kalmışsınız demektir.

Ve Final Olarak . . .

  • – Asıl Kanıt: Hamilelik Testi

Test cihazı kutucuğunun üzerindeki yazılara aldanmayın. Çoğu cihazlar, adet döneminizin gecikmesinden sonraki ilk haftada,  hamile kaldığınızı anlayabilecek kadar hassas değillerdir.

Bu yüzden eğer bu süre içinde test yaptırırsanız ve negatif sonuç alırsanız, birkaç gün içinde aynı testi bir kez daha yaptırmanız gerekecektir. Unutmayın ki karnınızdaki bebek, siz henüz hamile kaldığınızın farkına varmadan gelişmeye başlar ve bu yüzden onun sağlığına çok dikkat etmeniz gerekir. Hamile olup olmadığınızı anlamaya çalıştığınız dönemlerde bile bebeğinizin sağlığı konusunda hassas olmanız bir annelik görevidir.

Eğer ki test sonucunuz pozitif çıktıysa, hemen uzman doktorunuzdan randevu talep etmeniz gerekir. İşte şimdi siz de hamileler kulübüne katıldınız demektir.

Tebrikler.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.