Hamilelerin Korkulu Rüyası Erken Doğum

Anne adayları gebelik boyunca oldukça zorlu bir süreçten geçerler. Bu süreç içerisinde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak yıpranırlar. Tüm bu sıkıntılara günü geldiğinde sağlıklı bir çocuk Dünya’ya getirebilmek için katlanırlar. Ama günü geldiğinde…
Bazen işler hesaplandığı gibi gitmez ve 40 hafta sürmesi gereken doğum süreci daha erken tamamlanır. Eğer doğum 37. haftadan önce gerçekleşmişse buna preterm doğum yani erken doğum denmektedir. Ülkemizde neredeyse %5 ila %10 oranında erken doğum vakası görülmektedir. Sağlık ve teknoloji alanındaki onca gelişmeye rağmen halen erken doğum sayısı azaltılamadığı gibi tetikleyici etkenlerin artması ile erken doğum riski de artmaktadır. Erken doğan (prematüre) bebekler için ciddi hayati tehlikeler bulunmaktadır. Erken doğum riskini azaltmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi risk grubunda olan kişilerin özelliklerini bilmek ve eğer bu özellikleri taşıyor iseniz gebelik sürecinizi daha sık kontrol altında ve kurallara uygun bir şekilde geçirmeniz olacaktır.
Erken doğum riski altında olan kişiler;
– Daha önce de erken doğum yapmış olan kişilerin başka bir gebeliklerinde bunu tekrar etmeleri mümkündür.
– Yaş erken doğumlarda önemli bir faktördür. 17 yaşından küçükler ve 35 yaşından büyükler risk gurubuna girer.
– Sigara, alkol gibi bağımlılıkları olanlar ile gebelikleri sırasında kendileri için sakıncalı olabilecek ilaçları kullananlar yine erken doğum riski taşımaktadır.
– Diyabet hastası yada hipertansiyon hastaları
– Ağır stresli bir yaşam süreci
– Rahimde yada alt genital sistemde her hangi bir enfeksiyon yada hastalık taşıyanlar.
Prematüre doğumların bebek için ciddi zararları bulunmaktadır. Anne adaylarının bu nedenle sağlık kontrollerini aksatmamaları ve kendilerini risk grubuna sokacak davranışlardan uzak durmaları gerekmektedir.
Erken doğan bebeklerde sık görülen durumlar;
* Akciğer problemleri, solunum yetmezliği
* Beyin içi kanamalar
* Körlük
* Spastisite
* Kansızlık
* Barsak problemleri
* Kansızlık


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.