Hamileler İçin Plates Egzersizleri Ve Faydaları

Hamilelik bayanların en değerli zamanlarıdır. Bu güzel duyguya erişebilmek için bu dönemi en ince ayrıntısına kadar düşünür. Her geçen gün kendinde gelişen ve değişen bedenini takip eder. Karnı şiştikçe o anın mutluluğunu tarif edemez. Yeni kıyafetler alır. Yürürken karnını tutar. Çok özel ve güzel bu dönemi ruhsal ve bedensel iyi geçirmek gerekir. Bunun için neler yapılabileceği konusuna gelince hamilelik pilatesinden bahsedebiliriz.

Hamileler için pilates yapmak sakıncalı değildir. Ancak daha önce hiç spor yapmayan biriyseniz pilates yapma konusunda temkinli olmalısınız. Doktorunuza danışabilirsiniz. Hamilelik yogasında hangi hareketler, egzersizler yapılır bunları açıklayalım.

Hamilelik döneminde bel, sırt ağrısı çok fazla hissedilir. Bunu azaltmak için bazı pilates hareketlerinden yararlanabiliriz. Yere oturun ve dik durun dizlerini kırıp biraz bükün. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verebilirsiniz. Nefes alın ve verirken dizlerinize doğru uzanın. Bu hareketi yaparken sırtınızın rahatladığını hissedin. Daha sonra tekrar doğrulun. Bu hareketi yaparken karnınızda ağrı hissederseniz hareketi bırakın.

Pilateste yapılacak başka bir egzersiz de şudur. Yere uzanın. Yan olarak uzanın. Döndüğünüz taraftaki kolunuzla başınızı destekleyin. Bacaklarınızı dizlerinizden hafifçe kırın. Yukarıdaki bacağınızı açıp kapatın. Bunu yaparken enfes alıp verişinizi kontrol etmeniz gerekir. Bu hareket hem kalçanızı, hem iç bacak kaslarınızı çalıştırır.

Pilates yapmak çok eğlencelidir. Kendinizi iyi hissedeceksiniz. Kaslarınızı çalıştırırken sağlıklı bir hamilelik geçireceksiniz. Yine hatırlatmakta fayda var. Daha önce spor yapmadıysanız hamilelik döneminde pilates yapmamanızı öneririz. Doktorunuza danışmadan hiçbir egzersizi yapmayın. Doktorunuzun yönlendirmesine göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Sağlıklı bir hamilelik dileriz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.